به چه گناه بايد سوخت ؟

دير زماني است از گوشه و كنار اين گيتي بزرگ از دريچه سايت سني آنلاين در جريان اخبار روز اهل سنت قرار مي گيريم . هر چند دسترسي بخود سايت به لطف دولت ايران گاها غير قابل دسترس مي باشد ولي باز هم مشتركين اين سايت مي توانند برخي از اخبار روز را در ايميل هاي خود مورد مطالعه خود قرار دهند . اخبار اهل سنت داخل ايران بيشتر از استان سيستان و بلوچستان است و متاسفانه اغلب اين اخبار درد آور و در نتيجه ظلم دولت حاكم بر اهالي دين حنيف اسلام و مذهب برحق حنفي است كه گويا كينه اي هزار و چند ساله را به عقبه خود دارد .

اما فراموش نكنيم كه سني و سنت تنها خاص به منطقه بلوچيستان نيست و محيط نقشه جغرافيايي ايران گواه اين ادعاست . چرا كه بعد از تسلط اسلام صفوي بر كشور ايران مردم ايران كه اغلب اهل سنت بودند از نواحي و شهرهاي مركزي به لطف و همت ظالمانه حاكمان وقت كه تا كنون نيز شاهد آن هستيم آنقدر با تحريمها و ستم هاي حاكمان جبار وقت مورد عنايت قرار داده كه اين قشر عظيم به سوي نواحي مرزي و شهرهاي مرزي كشور سوق داده شده و در حال حاضر دركليه نواحي مرزي ايران به زندگي ادامه مي دهند و تنها ايمان و باور ديني عميق اين قشر سرافراز توانسته آنها را در برابر اين مصائب و مشكلات نگاهداشته و ايستادگي را در آنان تقويت كند .

ديار مرزي مولانا زين الدين ابوبكر تايبادي (رح) در همسايگي كشور افغانستان شهرستاني است با جمعيتي بالغ بر يكصد و پنجاه هزار نفر كه بالاي 80%  جمعيت آن از اهل سنت و مذهب حنفي اند .  شهري كه علما و مفاخر ارزشمندي در گذشته و حال تاريخ خود دارد . شهري كاملا مذهبي ، با اقتصادي كه بناي آن بر كشاورزي نهاده شده است . آب و هواي گرم و خشك و زمستانهاي سرد و خشن و … و مردماني با ايمان ، مومن ، خداشناس ، خونگرم و …. كه در ايران زبان زد خاص و عامند و كلام علما و روحانيت معزز را بر خود حجت تمام شده مي دانند .

اين ديار نتوانسته هيچگاه از طوفان مصائب و مشكلاتي كه براي اهل سنت در اين روزها روي مي دهد در امان بماند و از گذشته تا به امروز نيز هر از چندگاهي شاهد اجحاف و حق كشي هايي هستيم كه علنا به نام اسلام و قرآن در حكومت اسلامي ايران ! بر مردم و خصوصا روحانيت اين منطقه وارد مي آيد .

نخبه كشي و فراري دادن آنان با فشارهاي مستقيم و غيرمستقيم ، محروميت از كمترين امكانات ، تاخت و تاز به حريم خصوصي روحانيت و مردم ، نديده گرفتن آراء و نظرات مردم در انتخابات و … برخي از جفاكاري هايست كه بر مردم اين منطقه هميشه وارد آمده و آنها را در مذيقه قرار داده است .

در اويل دهه هشتاد به همت روحانيت و معتمدين گرانقدر شهرستان تايباد ، كانون سلمان فارسي وابسته به حوزه علميه جامعه الاحناف تايباد راه اندازي شد كه با وجود همه مصائب و مشكلات فراروي خود توانست در سال 1388 به تكامل برسد . اين كانون با پذيرش تعدادي زيادي فراگير زير نظر معلمين و اساتيد مجرب اين شهرستان در رشته هاي ، فرهنگي ، هنري و آموزشي از قبيل ( كلاس هاي قرآن ، احكام و عقيدتي ، كلاس هاي تقويتي تحصيلي ، كلاس هاي كنكور و تست زني ، رايانه و … ) شروع به فعاليت نمود و در حالي كه تعداد زيادي از علاقمندان را بخود جذب كرد در اقدامي غير منتظره و غير قابل باور توسط دايره اماكن نيروي انتظامي در مرداد ماه 88 پلمپ شد ! و اين در حالي است كه در كنار همين كانون ، مركز عالي تربيت مدرس و استاد قرآن كريم وجود دارد كه متعلق به خواهران ( اكثرا بسيجي )و وابسته به دولت اسلامي ايران! مي باشد و هر روز شاهد ورود و خروج اين فراگيران به شكل هاي مختلف آرايشي بمانند مانكن هاي متنوع هستيم كه گويا اين مركز را با يك شوي مدل لباس و آرايش عوضي گرفته اند  و با وجود مدت زمان بسيار كم از تاسيس اين مركز مي توان شاهد آن بود كه كليه فارغ التحصيلان و دختران خانه نشين و بيكار و از قشري را با وعده و وعيد به اين مركز سوق داده اند و در آنجا تقريبا پايگاهي براي ترويج خرافات و بدعتهاي خود ساخته اند كه در تيررس اين آموزشها اهانت و بي احترامي به اهل سنت قرار دارد .

در پلمپ كردن اين مراكز از سوي دايره اماكن عمومي سئوالاتي قابل توجه وجود دارد كه از جمله مي توان به سئوالات زير اشاره اي نمود :

ـ آيا اخذ مجوز كانون و اجازه نامه هاي مختلف از سوي كليه مراجع براي راه اندازي اين مركز بي ارزش است ؟

ـ چرا براي كانوني كه در همان ابتدا قصد پملپ و تعطيلي آن را داريد مجوز صادر مي كنيد ؟

ـ آيا وجود مركزي براي تشنگان علم و فرهنگ ناب اسلامي كه تنها هدفشان رضايت وجود باري تعالي است بايد اينگونه به سادگي ناديده گرفته شود ؟

ـ آيا آموزش هاي اين مركز بر خلاف قانون اساسي كشور است و بر عليه مذهب و ديني خاص پيگيري مي شود ؟

ـ آيا مي توان بدون هيچ اخطار و يا گوشزدي بطور اتفاقي عنبر پملپ بدست گرفت و اين محل را تعطيل كرد ؟

ـ و اصلا آيا پلمپ چنين اماكني مربوط به وظايف دايره اماكن است ؟

ـ و …

آري ، متاسفانه چند صباحي است اين مركز تعطيل شده و تمام تشكيلات آن كه به فضايي بالاتر از 500 متر زير بنا نياز دارد در طبقه دوم مسجد جامع احناف كه در اصل كتابخانه اين مسجد و حوزه جامعه الاحناف تايباد است گنجانده شده است و بعلت نبود فضاي كافي ، تقريبا به گونه اي نيمه تعطيل تبديل شده است و فراگيران اين مركز كه براي گذراندن اوقات فراغت تابستان خود شركت در كلاس هاي اين كانون را برگزيده بودند سرگردان شده اند .

هر چند در سالهاي گذشته با فعاليت گروه هاي جماعت تبليغي خيل زيادي از نوجوانان و جوانان خود را در اين راه وقف مي نمودند و اكثر اوقات فراغت خود را در كنار اين گروه ها بسر مي بردند ولي با جلوگيري از تشكيل جماعتهاي تبليغي در اين شهر كه لطفي ديگر از سوي دولت اسلامي ايران!  است تمام مراكز و محل هايي كه براي اوقات فراغت نوجوانان و جوانان خداجوي اين شهرستان در نظر گرفته مي شد تعطيل شده است و فعاليت آنها در هاله اي از ابهام قرار گرفته اند .

اما شايد نكته ي قابل تامل در اين تعطيلي اينگونه مراكز وجود داشته باشد كه دور از ذهن نيست ! موقعيت جغرافيايي شهرستان تايباد كه در همسايگي كشور افغانستان قرار داد اين شهر  را به دروازه اي براي ورود مواد مخدر به كشور مبدل ساخته و اين ذهنيت را در افكار مسئولين امر پروش داده كه با بيكاري اين عده زياد از جوانان بتوان براحتي آنها را در معرض مواد مخدر و اعتياد قرار داد تا به موجودي پوچ و بي خاصيت تبدل شوند و بسي خيال واهي كه اكثر اين نوجوانان و جوانان در مساجد محل خود به فعاليت هاي ديني و قرآني مشغولند و خود را براي برگزاري مراسمات باشكوه ماه مبارك رمضان كه ماه عبادت و بندگي است آماده مي كنند .

در پايان كلام به جامعه بزرگ و فهيم اهل سنت ايران خاطر نشان مي كنيم كه سني و اهل سنت مختصر به استان سيستان بلوچستان و كردستان تنها نيست و هستند روحانيت و مردمي خونگرمي كه در مرزهاي شرقي ايران زمين قرار دارند كه به دين و مذهب حنيف خود افتخار مي كنند  و براي اثبات حقانيت خود آماده هر گونه جانفشاني از جان و مال خويش هستند .

با آروزي قبولي طاعات و عبادات شما و خشنودي حضرت باري تعالي و حضرت ختمي مرتبت محمد مصطفي (ص)

جمعيت حنفيه طيبات

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: