• برترین نوشته‌ها

 • دیدگاه‌های اخیر

  مهسا در پرت شدن یک دختر دانشجو از طبقه…
  زینب در سوء قصد به زهرا رهنورد در روز…
  زینب در سوء قصد به زهرا رهنورد در روز…
  مرضیه در سوء قصد به زهرا رهنورد در روز…
  دانشجو در عکس : اين تصاوير را خبرگزاری د…
 • Advertisements

سوگواره اي به نام جشن خربزه

امدادهاي غيبي و دستهاي آسماني و هاله هاي نور ! دير زماني است كه در آسمان ايران بوفور ديده مي شوند و اين در حالي است كه اينها همه بيشتر در سرصندوقهاي راي و انتخابات مطرح مي شوند . از جمله اين امدادهاي غيبي انتخابات شوراي شهر تايباد و انتخابات هشتمين دوره نمايندگي مجلس است . آنجا كه در عين ناباوري نام نوشته شده از سوي مردم بر روي برگه هاي راي به نام نورچشمهايي دولت ايران خوانده شد و كساني بر مسند شوراي شهر و مجلس قرار گرفتند كه هيچ محبوبيتي در بين مردم اين شهر و شهرستان نداشتند .

اما متاسفانه عملكرد بي درايت و نابخردانه اين مسئولين ، شهر تايباد را كه نگين انگشتري در بين شهرهاي استان خراسان و ايران بود را به چهره اي كريه و بياباني خشك و بي آب و علف مبدل ساخته كه افسردگي بيش از حد اين مردم در هنگام قدم زدن در شهر را به عينه مي توان ديد .

دير زماني است كه عملكرد ضعيف شوراي شهر تايباد فقط فقط بسته به نام و آوزاه و محلي براي كينه توزي مسئولان تبديل شده كه بر سر جنگ قدرت آنها مردم بيشتر ضرر و زيان را متقبل شده اند . قلع و قمع درختان شهر به بهانه ي خشكسالي ، تخريب فضاي سبز ، سياسي نمودن فضاي كاري و … اين شهر را از حالت طبيعي خارج ساخته و متاسفانه حتي در بحث فرهنگي نيز شاهد انحطاط و نابودي فرهنگ هاي اصيل اين شهر هستيم .

خربزه را مي توان بعنوان شناسه ي اقتصادي تايباد نام برد . از زمان هاي بسيار دور اين محصول خوب و عالي كشاورزان منطقه ، رتبه اول بازار اين ميوه جاليزي را در كشورهاي دنيا بنام خود ثبت كرده و صادرات اين ميوه به شهرهاي ديگر ايران و كشورهاي همسايه خود دليلي براين ادعاست و نظر به اين مهم جاي خالي جشني به نام جشن خربزه در جهت تقويت روحيه كار و تلاش كشاورزان منطقه و مردم اين ديار حس مي شد . از همين رو در سال هاي 83 و 1384 اين جشن بمدت 2 سال با همكاري شهرداري و شوراي وقت و اداره فرهنگ و ارشاد در محل پارك ملت شهر برگزار شد و توانست خوشحالي و رضايتمندي مردم را بوجود آورد . اما از سال 84 به بعد اين جشن به بهانه اي مختلف از قبيل نبود بودجه ، عدم صلاحيت مسئولين و گروه برگزار كننده به اتهامات مختلف و واهي و … اين جشن به تعطيلي كشيده شد تا اينكه در مرداد ماه سال 1388 شوراي شهر تايباد كه رياست آن بعهده فرديست كه براي جاو مقام و كسب نام از هيچ حربه اي دست فرو نمي گذارد در اقدامي بي شرمانه با جذب اعتباراتي سرسام آور از محل بيت المال با همكاري نماينده غير قانوني مجلس اين شهرستان اقدام به برگزاري اين جشن  مي نمايد و آن هم به اين عنوان : اولين جشن خربزه تايباد !!! 

آقاي نماينده مجلس ، شهردار و شوراي شهر بخصوص رئيس شورا كه  مي خواستند اين جشن را  اولين قلمداد كنند تا به اسم آنها ثبت شود ، با حمايتهاي اربابان خود كه در راس مسندهاي دولتي قرار دارند و همچنين تعداد اندكي از كشاورزان خوش خيالي كه به هواي جذب اعتبارات بيشتر اقدام به همكاري با اين آقا و ديگر اعضاي برگزار كننده جشن  نمودند در آخر به شكل مفتضحانه اي اقدام به برگزاري سومين جشن خربزه نمودند كه در ادامه تيتر وار به مراحل برگزاري اين جشن مي پردازيم :

–        طبق تاريخ اين جشن مي بايست در مورخه : 2/5/1388  برگزار مي شد . ( بدون اعلام ساعت! )

–    از لحاظ هزينه فقط همين نكته بس كه براي نورپردازي محل برگزاري كه استاديوم شهر بود و  با حداقل اجاره 10 نورافكن مي توان نور آن را بنحو احسن تهيه نمود مبلغي ميليوني در نظر گرفته شد ( تو خود بخوان حديث مفصل از اين مجمل )

–    در حالي كه تمام مدارك و اسناد مبني بر برگزاري دو جشن ديگر و همچنين فيلم آن موجود است ولي همه تبليغات در عين ناباوري باز هم از اين جشن به عنوان اولين جشن نامبرده حكايت داشت .  ( تصويربردار دو جشن گذشته خود معاون اداره ارشاد بوده است و مراسلات آن نيز جهت اخذ مجوز در اين اداره و شهرداري بايد موجود باشد . ) !!!

–    در دو نقطه از شهر از جمله ديوار بيروني مسجد مولانا زين الدين ابوبكر تايبادي (رح) واقع در خيابان رجايي و ديوار كهنه ي سينماي شهر دو نقاشي بي كيفيت از خربزه كشيده شد كه باز هم در زير آن عنوان شد اولين جشن خربزه !!!

–    پارچه هاي بنر و پوسترهاي اين جشن درست در شب دوم مرداد در حالي كه تنها كمتر از 20 ساعت به برپايي آن مانده بود تنها در يك خيابان نصب شد .

–    از جمله مهمانان اين جشن اعضاي برنامه مستقيم آبادي از شبكه يك سيما بودند كه با دستمزدي هنگفت در جمع مردم تايباد حاضر شدند . از ديگر  مهمان اين جشن تعدادي از مسولين استان و جهاد كشاورزي بامدارج بسيار پايين بودند . 

–        عدم برنامه ريز دقيق و هماهنگي صحيح از همان ابتدا جشن را به هرج و مرج و آشوب كشاند .

–    گويا مردم نيز از كلاهي كه به سرشان رفته بود خبردار شده بودند چرا كه بمحض شروع سخنراني نماينده مجلس تايباد كه بگونه اي معجزه آسا به اين منصب رسيده بود ، آنها به داد و فرياد پرداختند و با پوست خربزه و هر گونه زباله اي كه در دسترس بود از ايشان پذيرايي نمودند .

–    عصبانيت مردم بحدي بود كه مقداري از اين زباله هاي كه از سوي مردم به مسئولين هديه مي شد به اهالي صدا و سيما خصوصا آقاي واحدي مجري برنامه اصابت كرد .

–    از جمله هزينه هاي سرسام آور اين جشن مي توان به تهيه كيكي اشاره كرد كه از محل بيت المال با مبلغ 5 ميليون تومان تدارك ديده شد بود و در آخر هم كسي نه آن را ديد و نه چشيد !!!

–    عدم برنامه ريزي دقيق در اجراي برنامه و ناهنماهنگي هاي موجود در بين مسئولين ناراضايتي هاي مردم را در پي داشت بگونه اي كه خود رئيس شوراي شهر با مشت و لگد به طور واضح مردم را وادار به سكوت مي كرد !!!!

–    نيروي انتظامي مستقر در اين جشن با توجه به روش برقراري امنيت آقايان شوراي شهر خجالت زده بودند و نظاره گر روشهاي شديد كنترل امنيت بودند !

–    با توجه به هزينه هاي هنگفتي كه در اين مراسم خرج شده بود متاسفانه مقدار زمان پخش اين مراسم در برنامه مستقيم آبادي كه از شبكه يك پخش شد تنها بمدت كمتر از 10 دقيقه بود و مابقي برنامه به فعاليتهاي روستاهايي از توابع شهر باخرز  از شهرستان تايباد اختصاص يافت كه در همان شهر و چند روستاي اندك كه تقريبا بيست هزار جمعيت دارد ، نماينده مجلس حال حاضر شهرستان تايباد و تربت جام حدود 40 هزار راي  در انتخابات مجلس هشتم را بخود اختصاص داد ! 

–    انعكاس خبر اين جشن در روزنامه خراسان بگونه اي مضحك و مسخره ارائه شده بود بطوري كه عكس اين گزارش تعدادي خربزه نارس و بي كيفيت را نشان ميداد كه به شكل تپه اي درست شده بود و در لابلاي خبر نيز مي توان به تاكيد نماينده مجلس بر برگزاري اول بار اين جشن اشاره كرد . 

–        و …

… اين جشنواره كه در حقيقت سوگواره اي براي مردم اين ديار بود علاوه بر بالا گرفتن تنفر مردم از مسئولين حال حاضر شهرستان تايباد باعث تشديد اختلافات در صدر مسئولين شورا و شهرداري نيز شد كه منجر به عزل شهرداري شد كه روزي با به به و چه چه همين اعضاي شهر بدون در نظر گرفتن هيچ گونه سابقه و درايتي با وجود مخالفتهاي زياد مردم و معتمدين فقط و فقط بصرف هم حزبي بودنشان او را به كرسي شهرداري تايباد نشانده بودند كه ماحصل دو سال و  چند ماه از حكومت اين شهردار  باعث پسرفت وضعيت شهر بميزان يك دهه شد و شايد اين اثر همان دعاي معروف : اللهم اشغل الظامين باظالمين ـ باشد و شايد هم تائيدي بر ـ الدنيا مزرعه الاخره

ومن الله التوفيق ـ جمعيت حنفيه طيبات

Advertisements

No Responses Yet

 1. از ديد يه شهروند:
  مطرح شدن در بخش كشاورزي و شناخت خربزه تايباد كه متاسفانه به نام خربزه مشهد ميشناسند كار خيلي خوبيست.
  مثل جشن زعفران=قاينات
  و مثلما هزينه هم بايد كرد
  اما بي برنامگي و عدم مديريت صحيح و بازي سياسي و خوش خدمتي مسئولين كار رو خراب كرد
  كمتر از يه روز مانده به برگزاري جشن با صرف هزينه هاي ميليوني بنر و تبليغات به در و ديوار زدن
  ريخت و پاش كردن
  و خلاصه كار خراب شد

 2. به قول ما تايبادي ها
  «سر خور بخوره ايي باخرز»
  «ايي چه باخرز شد،ايي چه بلا شد»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: