مبرخدا ادريس (عليه السلام)

نویسنده: مسعود شعیر
پیامبرخدا ادریس(ع) نامش درتورات به نام (أخنوخ) معروف است وگفته می شود نامیده شده ادریس به خاطرزیادی درایت ویادگیری اش درکتابهای آدم وشیث.
وذکر می کنند مفسران که همانا ادریس (ع) اوجد نوح(ع) می باشد ومی گویند همانا او اولین کسی است که بعد ازآدم (ع) فرستاده شده است. واولین کسی است که نوشت، واولین کسی است که لباس دوخته شده پوشید درحالی که قبل از او پوست می پوشیدند. وبه درستی که درقرآن کریم از او یاد شده است وپروردگارش بر او ستایش می کند. خداوند تعالی می فرماید: (وأذکر فی الکتاب إدریس انه کان صدیقاً نبیاً *  ورفعناه مکاناً علیاً) آیه56 و 57 سوره مریم . ودرکتاب آسمانی قرآن از ادریس بگو. اوبسیارراستگو وپیغمبربزرگی بود. وما او را به منزلت ومکانت والائی نائل کردیم.
ویاد کن درکتاب ادریس،بدرستی که ذکرو یاد اودرقرآن کریم واجب خواهد بود برای اینکه او صدیق وراستگومی باشد. وادریس (ع) بسیارراستگوبود.ودرآن هرگز کوتاهی نکرد تا اینکه هرگزبرزبانش دروغ جاری نشود. و ادریس راستگوبود درکارهایش وآنچه که آن را انجام می داد، پس هرگزبه دروغ درگفتاروکردارش شناخته نشد، وازپیامبران خداوند تعالی بود.
ای عزیزانم، این چنین انسان صالح می باشد پس ازمهمترین صفتی که واجب است که مؤمن با آن خود را بیاراید آن صدق وراستی است. و به این خاطررسول خدا(ص) برصدق وراستی اصراری کرد ودرآن مورد تشویق می نمود ونهی می کرد ازدروغ وآن را حرام دانست. و اینچنین خداوند تعالی به صدق وراستی به مادستورداد. خداوند می فرماید: (یا ایها الذین آمنوا اتقوالله وکونوا مع الصادقین). 119 سوره توبه. ای مؤمنان ازخدا بترسید وهمگام با راستان باشید.
ودرحدیث رسول خدا (ص) فرمود: همانا صدق وراستی هدایت راهنمائی می کند به سوی نیکی، و نیکی و خیر راهنمائی می کند به سوی بهشت وبه درستی که شخص راست می گوید تا اینکه نوشته شود درنزد خدا به عنوان صدیق وراستگو و همانا دروغ هدایت می کند به سوی گناه وگناه راهنمائی می کند به سوی آتش وپیوسته مرد دروغ می گوید تا اینکه نوشته می شود در نزد خدا به عنوان کذّاب و دروغگو.
ای عزیزانم: پس واجب است برما که به دنبال صدق وراستی باشیم وخود را به آن ملتزم کنیم تا اینکه درنزد خداوند به عنوان صدیق وراستگو نوشته شویم.
همانطورکه واجب است برما که دروغ نگوئیم تا هنگامی که سبب وعلتی باشد، چرا که دروغ راهی است برای گرفتارشدن به خشم خداوند تعالی وراهی است به سوی آتش، پس کسی که دروغ می گوید درنزد خداوند تعالی به عنوان دروغگو نوشته می شود چنانکه رسول خداوند فرموده است.
پس ادریس (ع) چنانکه خداوند تعالی فرمود ( صدیق وراستگو) بود وصدق وراستی درگفتار و عملش یافته می شود. بدین خاطرنتیجه صدق بسیار عظیم و بزرگ می باشد.
خداوند تعالی می فرماید: (ورفعناه مکاناً علیاً) 57 سوره مریم. و او را به منزلت ومکان والائی نائل کردیم.
پس خداوند اورا به سوی آسمان چهارم برد، وبدرستی که درصحیح بخاری ومسلم درحدیث اسراء ثبت شده است که همانا رسول خدا گذرکرد ازادریس (ع) درحالی که اودرآسمان چهارم بود و ذکرشده دربسیاری ازکتابهای تاریخ اخباراو، پس گفته اند که همانا اودعوت می کرد قومش را به سوی ملتزم شدن وپایبندی به دین وشریعت آدم وشیث (ع) ، ودعوت می کرد به سوی امربه معروف ونهی ازمنکر و طاعت خداوند تعالی. وگفته اند همانا مردم درروزگاران اوبا 72 کلام سخن می گفتند وخداوند تعالی همه این کلامها و زبان را به او یاد داد تا اینکه بتواند بیان وروشن کند برای مردم امرودستورخداوند تعالی. وذکرکرده اند همانا اودعوت می کرد به سوی توحید وعبادت وبندگی خالق و به عمل صالح وزهد وپارسائی دردنیا فرا می خواند. وذکرکرده اند برای اوبسیاری ازپند و اندرزها وآدابی که تشویق می نمود برخیر و خوبی وبه سوی آن فرا می خواند وازمنکرو بدیها نهی می کرد ودعوت می کرد به سوی دوری جستن ازآن.
ای عزیزانم: بدرستی که روایت شده که همانا صحابی گرانقدر عبدالله بن عباس سؤال کرد ازکعب رضی الله عنهما پس به اوگفت: آنچه که خداوند درگفتارش می فرماید (ورفعناه مکاناً علیاً) اورا به منزلت ومکانت والائی نائل کردیم.
پس کعب رضی الله عنه گفت: اما ادریس (ع) بدرستی که خداوند تعالی به او وحی نمود که همانا من تورا بالا می برم هرروز مانند تمامی عمل بنی آدم.
پس دوست داشت ادریس (ع) که عملش را زیاد کند- تا اینکه اجروپاداشش نزد خداوند تعالی زیاد گردد.
پس دوستی از ملائکه را به اوداد پس ادریس (ع) به اوگفت : همانا خداوند وحی به من کرد او مرا بالا می برد هرروزمثل تمامی عمل بنی آدم پس ملک الموت با من صحبت کرد تا اینکه عمل زیاد شود.
پس فرشته اورادربین دوبالش حمل نمود، سپس اورا بسوی آسمان برد پس هنگامی که درآسمان چهارم بود ملک الموت او را ملاقات کرد پس صحبت کرد ملک الموت درباره امری که درآن با ادریس سخن گفت پس ملک الموت گفت و ادریس کجاست؟ فرشته گفت: او اینجا بر روی پشتم است، پس ملک الموت به اوگفت: عجیب است مرا فرستاده و به من گفته شده که ادریس را درآسمان چهارم قبض روح کنم!!!
پس قرارشد وخواستم بگویم : چگونه او را درآسمان چهارم قبض روح کنم درحالی که او در زمین است؟
پس ملک الموت از قدرت خداوند تعالی تعجب کرد، و ادریس (ع) را آنجا قبض روح کرد پس این قول وگفتارخداوند تعالی می باشد که می فرماید: (ورفعناه مکاناً علیاً) و او را  به منزلت ومکانت والائی نائل کردیم.
درس و عبرتهای گرفته شده ازقصه ادریس (ع) :
ای عزیزانم: واجب است برما که با صدق درگفتار و کردارمان خود را بیارائیم چرا که صدق درآن همه اش خیراست پس بدان خاطر ادریس در نزد خداوند به عنوان صدیق و راستگو نوشته شده وبدان خاطرمکانت ومنزلت والائی به اوداده شده است. هنگامی که ما دانستیم صدق وراستی را درگفتاروکردار پس برما واجب است که از دروغ اجتناب کنیم بدرستی که پیامبرخدا ما را ازآن برحذرداشته است وما را ازآن نهی کرده وما را ارشاد وراهنمائی نموده که همانا دروغ راهی است بسوی گرفتارشدن به خشم خداوند تعالی.
پس ای عزیزانم: چه سزاواراست که ما به صدق وراستی همدیگررا سفارش کنیم وبرآن حریص باشیم وآنکه دروغ را  رها کنیم وهرگز به آن نزدیک نشویم
 
tabesh.net

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: