گزارش تكان دهنده 20:30 از بازداشتگاه كهريزك

عصرايران – بخش خبري 20:30 كه به تهيه و انتشار اخبار يكسويه و جناحي شهرت دارد ،‌در اقدامي نادر ،‌ گزارشي نسبتاً‌ مفصل از بازداشتگاه كهريزك و جنايت هاي صورت گرفته در آن را پخش كرد به گونه اي كه اين بخش خبري كوتاه ،‌اين بار تا دقايقي بعد از ساعت 21 نيز ادامه يافت.
به گزارش عصرايران ، در اين گزارش ،‌ براي اولين بار تصاويري نزديك از بيرون و درون بازداشتگاه مخوف كهريزك به نمايش در‌آمد كه نشان مي داد ،‌اين مكان ، نه يك بازداشتگاه متعارف كه مجموعه اي از سوله ها و بناهاي احداث شده در يك محيط بياباني بوده است كه متاسفانه از آن براي نگهداري انسان ها در شرايط بسيار وخيم و مرگبار استفاده مي شد.

در اين گزارش كه مشخص بود دستور ويژه اي خارج از روال معمول 20:30 براي ساخت آن وجود داشته ،‌ نه تنها از توجيهات مبتذلي مانند اين كه قربانيان كهريزك قبل از بازداشت بيمار بوده اند خبري نبود وعاملان جنايات صورت گرفته ،‌نفوذي و ايادي دشمن خارجي معرفي نشدند بلكه در گفت و گو با پدر يكي از قربانيان كهريزك(مرحوم كامراني) وي به صراحت از برخي اظهارات عجيب از جمله اين كه كشته شدگان كهريزك ،‌مننژيتي بوده اند ،‌انتقاد شد و به علاوه سردار تشكري ،‌رئيس بازرسي كل نيروي انتظامي نيز صراحتاً‌ اعلام داشت متهماني كه جنايات كهريزك را رقم زدند ،‌ نيروهاي رسمي اين نيرو از درجه دار تا سرهنگ بوده اند و همچنين ذكر شد كه برخي قضات نيز در اعزام متهمان به كهريزك مرتكب تخلف شده اندكه پرونده هاي آنان نيز در مراجع قانوني تحت رسيدگي است.

در واقع اين بخش از گزارش ،‌رديه اي بود بر اظهارات تعدادي از مسوولان كه همواره تصور مي كنند با پاك كردن صورت مساله و انداختن تقصيرها بر دوش دشمن و عوامل بي نام و نشان نفوذي و … مي توانند از بحران ها عبور كنند و به زعم خود آبروي نظام را حفظ نمايند يا دوستان متخلف يا مجرم خود را تبرئه كنند.
همچنين بهرامي ، ‌رياست دادسراي نيروهاي مسلح نيز به صراحت گفت كه شرايط و رفتارهاي صورت گرفته در بازداشتگاه عامل مرگ تعدادي از بازداشتي ها بوده است و نه بيماري قبلي آنها و عللي از اين دست.

در واقع تصريح مقامات مسوول بر گناهكار بودن تعدادي از ماموران انتظامي و قضايي ،‌نويد بخش اين بود كه نوعي واقع گرايي در بررسي اين پرونده وجود دارد.

در اين گزارش همچنين به شرايط وخيم بهداشتي در كهريزك و ضرب و شتم بي رحمانه افراد دربند آن اذعان شد و خبرنگار سيما ،‌پاي صحبت برخي افراد شكنجه شده نشست كه از اقدامات انجام شده در دوران بازداشت ،‌شكايت ها داشتند.
در برنامه سيما ،‌همچنين از دستور مقام معظم رهبري در خصوص تعطيلي بازداشتگاه كهريزك و اقداماتي كه متعاقب آن توسط شوراي عالي امنيت ملي ،‌ قوه قضاييه ،‌مجلس شوراي اسلامي ،‌ نيروي انتظامي و استانداري تهران براي پيگيري موضوع و احقاق حقوق بازداشتي ها صورت گرفته نيز اطلاعاتي منتشر شد كه در بخشي از آن  مشخص شد كه تا كنون 98 ميليون تومان به رها شدگان از كهريزك غرامت پرداخت شده و تعدادي از آنان براي درمان عوارض ناشي از بازداشت ،‌به بيمارستان هايي در تهران و كرج معرفي شده اند.
حتي يكي از مسوولان استانداري تهران اين را هم گفت كه براي اشتغال افرادي كه مشكل اشتغال داشته و در پي بازداشت بيكار شده اند با وزارت كار رايزني شده است تا مشكلات آنها حل شود و جالب اينجاست كه برخي آزاد شدگان ،‌تقاضاي وام نيز داشته اند كه با اين تقاضاها هم موافقت شده است.

در بخش ديگري از اين گزارش سردار تشكري از شكايت صدها شهروند از نيروي انتظامي خبر داد و گفت به تمام اين شكايت ها رسيدگي  و هر جا كه ثابت شده ماموران پليس خسارتي وارد كرده اند ،‌غرامت پرداخت شده است.
اين در حالي است كه پيشتر برخي مسوولان مدعي بودند ماموران پليس هيچ تخلفي نداشته اند و خسارت هاي وارده به اموال مردم توسط اراذل و اوباشي بوده است كه لباس پليس پوشيده بودند!

در اين گزارش ،‌ همچنين تصاويري از ضرب و شتم مردم توسط نيروهاي ويژه پليس به نمايش درآمد و هنگامي كه اين تصاوير تكان دهنده پخش مي شد ، گزارشگر سيما در متني كه مي خواند بر لزوم برخورد با اين ماموران تصريح مي كرد و البته تاكيد داشت كه حساب اين افراد را بايد از حساب كليت نيروي انتظامي كه حافظ امنيت جامعه است ،‌ جدا كرد.

در پايان اين گزارش ،‌ سردار تشكري ،‌رئيس بازرسي كل نيروي انتظامي در مقابل دوربين صدا و سيما ،‌رسماً‌ از تمام كساني كه در هر مرتبه اي متحمل خسارت و آسيب شده اند ،‌ عذرخواهي كرد و همچنين محاكمه بي اغماض عاملان جنايات كهريزك و اجراي سريع احكام قضايي درباره آنها ،‌خواسته افكار عمومي جامعه اعلام شد.

از آنجا كه برنامه هايي مانند 20:30 نوعاً‌ عهده دار آماده سازي افكار عمومي براي رويدادهاي آتي هستند و رويكردهاي آنان در سطوح بالا -و نه فقط در حوزه تهيه كنندگان- تدوين مي شود ،‌به نظر مي رسد پخش چنين گزارشي كه در كارنامه سيما كم سابقه و شايد هم بي سابقه باشد ،‌نشان از عزم مسوولان ارشد نظام براي برخورد جدي با عملان جنايات كهريزك داشته باشد .

Advertisements

No Responses Yet

 1. اخبار 20:30 معمولا خبرهای حقیقت را می گوید . چه به نفع نظام و چه به ضرر نظام باشد.

 2. شما پست فطرتيد چون به حقيقت صدا سيما هم معترضيد

 3. چقدر شما خر تشریف دارین خوب اینها که بدون اجازه رهبری نمی تونن یه این طور گذارشی را پخش کنن به این که می گن تلوزیون آزاد برید خودتون را مسخره کنید می دونی به چی می گن آزادی به این می گن آزادی که توی این سایت خبر های نفع و ضرر را درج می کنند و نظر مذهکانه شما را هم پاک نمی کنن.

 4. اين كهريزكي كه ما تو 20:30 ديديم خيلي نو بود! مثل اينكه تازگيا رنگش كرده بودند، برق ميزد و شسته رفته بود. يه چيز ديكه هم هست 20:30 رو چرا جلوتر نذاشتن نشونش بده !بعد از اينكه شستنش نشون داد ؟
  چرا مسئولان بلافاصله بعد از قضيه پيگيري نكردند؟ بعد از مرگ سهراب …….

 5. بالاخره اينها فهميدن كه اونهايي كه خر هستند خودشونند نه مردم،ما كه ميدونستيم، خودشون نميدونستند كه خرند. توله خرهاشون چه زياد شدند.

 6. لعنت خداوند بر کسی که به سفاک بودن و خونریز بودن و تروریست بودن این رژیم شک کنه

 7. درسال 1366دردوران آموزشی سربازی درجنب کهریزک پادگان آموزشی دژبان مرکز بوددرآن آموزشی رامیگذراندیم درآن زمان اسیران عراقی دوران جنگ ایران وعراق نگهداری میشدکمپ کهریزک مملو ازسوله های بزرگ داخل آن برای اسرابود مکان استراحت آنان بودیادهست برای تحویل غذابرای سربازان آموزشی به آنجا میرفتم مرکزی بود باحفاظت های محکم اطاقهای متعددوسوله های پی درپی مکانی برای نهگداری اسراساخته شده بوداکنون این مکان تبدیل شده مرکز شکنجه گاه مزدوران ایران شده است کسانیکه درسالهای 66 به بعد دوران آموزشی بودند همه شاهد هستند

 8. من با ناجي موافقم/ولي كمتر كساني هستن كه شك داشته باشن.

 9. Hey Naje, lanat goda bar tu haromzadeh ke dari moft moft az in Regem mikhori baraye hamin saneg in regemo be sineh mizani, wali haromzadeh bedon ke nobat tu wa daro dasteye tu khahad resid, ruzi besheh ke khodetuno tu hamon kahrizak dafn konan, gore babaye tu wa un ahmadi nejado khamenie adamkosh.

 10. اخبار صدا و سیما دروغ محضه مثل بقیه چیزای این دولت مردم فریب
  این گزارش هم فقط برای فریب دادن مردم احمقیه که حرفای این قاتلا رو باور میکنن میخوان مردم رو خر کنن و بگن ما به شکایات رسیدگی میکنیم از اون ورم میرن دفتر کروبی رو با همه اسناد و مدارکی که از بازداشتی ها جمع کرده بود پلمپ میکنن

 11. ببینید با این مردم چه کردن که توی روز روشن قتل و تجاوز و برادرکشی رو میبینن و باز طرف عاملین و امرین اون رو میگیرن و باطل چنان چشماشونو کور کرده که به قول موسوی سیاه رو سفید میبینن
  مرگ بر این دولت مردم فریب…
  حکومت با کفر میمونه،ولی با ظلم نمیمونه..
  یه روز دود این ظلم دامن احمدی نژاد و همه حامیان احمقش رو میگیره

 12. صداو سیما سگ خامنه ایه اگه این حرفارو زده اولا می خواد بگه آره ما این خبرهارو هم نشون می دیم ثانیا می خواد بیننده دست و پا کنه برا خودش ثالثا مردم رو خر کنه با این عمروعاص گیریش اما کور خونده تا انتخابات دوباره برگزار نشه هیچی بهتر نمیشه براشون که بدترم میشه بچه ها گول ضرغامی رو نخورید این دستورو خامنه ای داده بهش که این گزارش رو پخش کنه پس هوشیار باشید نه احساساتی

 13. ما که تلوزیون نمی بینیم ماهواره هم نداریم تنها منبع خبریمون همین اینترنته .
  من فکر میکنم این گزارش ها برای آماده سازی افکار عمومیه دارن یه عده رو سیبل میکنن تا خودشون رو بکشن کنار بگن ما بی طرفیم . دارن کم کم برای دستگیر کردن موسوی و کروبی اماده میشن روز قدس تایین کنندس .

 14. اقا سامان گمون کنم پست ناجی رو درست نخوندی…
  درسته عصبانی هستیم ولی هواسمون رو باید جمع کنیم…

 15. خدا آخر و عاقبت ملت عقب افتاده ما رو به خیر کنه!!!!!!

 16. درود بر مردم ایران زمین . هر نظامی مخالفینی داره که خلاف قانون عمل می کنند که باید سرکوب بشن . بیاییم بدون مدرک و منطق مطلب ننویسیم . به خدا قیامتی هم هست .
  جمال یار ندارد نقاب و پرده ولی —- غبار ره بنشان تا نظر توانی کرد.

  درود بر آزاده ی زمان آقای خامنه ای

  لازم به ذکر که من نه بسیجی ام نه وابسته به نظام . بلکه یه ایرانی حق بینم .
  سر بلند باشین

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: