معجزه بدر

سنی نیوز: معرکه بدر يا غزوه فرقان اولين سندانی بود که سرهای کفر را درهم کوبيد، واولين صدای طبل جنگی بود که قدرت ايمان را به تصوير در آورد، از اينرو در تاريخ مسلمانان اهميت بسيار والايی دارد و رمضان هر سال بازگو کننده خاطرات دلنشين آن است. 

شهر مدينه دلهره‌وار منتظر رسيدن خبری بود از صحرا، صحرای بی ساحل اميدها.. گروهی از مؤمنان برای پس گرفتن چيزی از ثروتشان که توسط دژخيمان کفر و شرک در مکه به تاراج رفته بود به صحرا رفته بودند تا راه بر کاروان قريش ببندند و قسمتی از مال خويش پس گيرند.

اما صحرا برای مؤمنان برنامه‌ای ديگر چيده بود… به ناگاه گروهان ۳۱۳ نفری مؤمن در جلوی خويش لشکری بالغ بر هزار نفر جنگجوی مسلح سراپا پوشيده آهن يافت.. و قصه صحرا از غنيمت مال و منال به نبرد خون بدل گشت!

چکاچک شمشيرها سکوت مرگبار صحرا را درهم شکسته نغمه خون و عربده مرگ سرداد، پس از لحظاتی چند به ناگاه غبار معرکه ايستاد و در ميدان جز لاشه‌های فرعونيان زمانه و مؤمنان خندانی که از خنجرهايشان خون سياه شرک می‌باريد و زبانهايشان مناجات و ذکر پروردگارشان را ترنم شادی می‌کرد هيچ نماند… گرد و خاک سربازان فراری قريش با سرعتی هيجان انگيز لحظه به لحظه دورتر می‌شد…

معرکه بدر يا غزوه فرقان اولين سندانی بود که سرهای کفر را درهم کوبيد، واولين صدای طبل جنگی بود که قدرت ايمان را به تصوير در آورد، از اينرو در تاريخ مسلمانان اهميت بسيار والايی دارد و رمضان هر سال بازگو کننده خاطرات دلنشين آن است.

تاريخ از لحظه لحظه اين معرکه تصاويری بسيار زيبا رسم نموده و از معجزه‌هايی که در رکاب رسول اکرم صلی الله عليه وسلم پديدار گشت بس سخن گفته، که از آن جمله است:
ـ مشارکت فرشتگان الهی در اين جنگ، برخی از سربازان مؤمن صدای آنها را نيز می شنيدند، و برخی از آنان وقتی شمشير بالا می‌کشيدند تا سر مشرکی را از تن جدا سازند می‌ديدند که سرش قبل از فرو آمدن شمشير کنده می شد!

ـ معجزه خواب؛ لحظاتی پيش از نبرد که دلهره و ترس قلبها را بصدا در آورده بود خوابی کوتاه بر مؤمنان چيره گشت و پس از آن با نيرو و توانی دو صد چندان وارد ميدان شدند!
ـ مشت سنگريزه؛ پيامبر اکرم صلی الله عليه وسلم مشتی سنگريزه بطرف مشرکان پرتاب کردند، و به امر خداوند اين سنگريزها در چشمان همه مشرکان رفته آنها را بصورتی معجزه آسا آزار داد…
ـ معجزه باران؛ بارانی نرم شروع به باريدن گرفت و زمين خاک آلود را زير پای مؤمنان سخت نموده و زير پای کافران گل و لای کرد…

و بسياری از معجزات ديگری که در اين نبرد بوقوع پيوست و همه دست در دست هم داده کمر کفر و طغيان را در هم شکسته سرهای فرعونيان زمانه را از بيخ کندند…

اگر با ديدی عميقتر به اين نبرد نابرابرانه بنگريم، پرده از معجزه‌ای بسيار بزرگتر از همه آنچه تاريخ و تاريخ نويسان ذکر کرده اند خواهيم يافت.. معجزه‌ای که تنها در اسلام نهفته است… معجزه‌ای که می‌تواند دلهای سنگوار و سياه کفر را ذوب ساخته به قلبها اطمينان بخش توحيد بدل می‌کند…

آری! معجزه انسان سازی … بزرگترين رمز و نماد اسلام.. غزوه بدر در واقع تجلی‌‌گاه اين معجزه بزرگ بود، صحنه‌ای که در آن اسلام اين قدرت خارق العاده خويش را به نمايش گذاشت..

مردانی که تا همين ديروز بوی شراب دهانشان صحرای خشک را مست می‌کرد، عفن نعره‌های پوسيده قوم پرستيشان خنجرهای ديوانه شان را در جگرهای همسايگانشان فرو می‌برد، اينانی که با دنيايی فخر دختران معصومشان را زنده بگور می‌کردند. اينانی که رمز جهالت و پستی بودند، و خلاصه اينانی که از حماقت در پيشگاه سنگانی که با دستان خود تراشيده بودند با ذلت و خواری پيشانيشان را به زمين می‌ماليدند و کمر طاعت خم می‌کردند.. صاحبان دلهای سنگی که تنها از صخره‌های سياه فرمان می‌گرفتند..

 اسلام توانست درمدت زمانی بسيار کوتاه و قياسی زوزه اين گرگان وحشی صحرا را به نغمه خوش نوای قرآن تبديل ساخته دل شبهای تاريک صحرا را بدان زينت بخشد.. توانست از آنها انسانهايی سازد که امروز فرشتگان آسمان با کمال افتخار در صف آنها بجنگ با فرعونيان زمانه آمده اند… توانست اختلافات ريشه و پوست را از دلها برکند و تنها معانی عشق و محبت، و کره و دشمنی را در آينه خدا پرستی تجلی دهد… توانست معنای برادری را از دامن مادر برکشيده در دامن ايمان و تقوا نهد… توانست چهره‌ای روشن از حقيقت خويش در کالبد انسانيت به نمايش گذارد..

توانست با مشت “هرگز” دندان در دهان ظالمان و ستمگران زمانه خورد کند…

توانست نمونه‌هايی از انسانيت به دنيا عرضه کند که خداوند بر زبان پيامبرش بدانها گفت: “هر آنچه می خواهيد انجام دهيد که من شما را آمرزيده ام”!!

آری، اسلام توانست اشخاصی تربيت کند که پيشاپيش خداوند گناهانشان را می‌بخشايد در حاليکه انسانند و احتمال هر گناهی از انسان هست… اينست معجزه بزرگ بدر…

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: