بحث داغ راهپیمایی روز قدس در ایران

دويچه وله : با نزدیک شدن روز قدس بحث چند وچون شرکت معترضان به انتخابات ریاست جمهوری در راهپیمایی این روز و سود و زیان‌های آن، شدت بیشتری می‌گیرد. تاثیر شرکت یا عدم شرکت رفسنجانی در نماز جمعه این روز نیز، یکی از موضوع‌های بحث است.

شماری از محافل و گروه‌های هوادار جنبش سبز از مردم خواسته‌اند که با نشانه‌ها و شعارهای سبز در راهپیمایی روز قدس شرکت کنند تا خود این حضور تداوم اعتراض‌ها به روندهای پس از انتخابات ریاست جمهوری و نتیجه‌ی اعلام‌شده‌ی آن را به نمایش بگذارد.

جمهوری اسلامی از نزدیک به سی سال پیش، جمعه‌ی آخر ماه رمضان را روز جهانی قدس نامیده است. در این روز راهپیمایی‌هایی در شهرهای مختلف با شعارهایی در حمایت از فلسطینیان و علیه اسرائیل انجام می‌شود. خطبه‌های نماز جمعه‌ی این روز را معمولاَ اکبر هاشمی رفسنجانی می‌خواند.

امامت نماز جمعه از سوی رفسنجانی در فراخوان هواداران جنبش سبز به شرکت در راهپیمایی و نماز جمعه روز قدس امسال بی‌تاثیر نبوده است. به ویژه که رفسنجانی در خطبه‌های نماز یکی از هفته‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری برخلاف آیت‌الله خامنه‌ای از خدشه‌دارشدن اعتماد میان مردم و حکومت سخن گفت و از رویکردهای دولت در روزهای پس از انتخابات انتقاد کرد. شمار کثیری از مردم تهران در این نماز جمعه شرکت کردند و ضمن تأیید سخنان رفسنجانی به هواداری از میرحسین موسوی و مهدی کروبی و علیه نتیجه‌ی اعلا‌م‌شده‌ی انتخابات ریاست جمهوری شعار دادند.

نگرانی از تکرار نماز جمعه‌ی قبلی رفسنجانی

مقام‌های حکومتی اینک نگران‌اند که آن برآمد و حضور فعال هواداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی، در روز قدس هم تکرار شود. از این رو سایت‌ها و خبرگزاری‌های نزدیک به دولت اخبار و شایعات متفاوتی در باره‌ی‌ خطیب نماز این روز منتشر می‌کنند که مضمون بیشتر آنها امکان جایگزینی هاشمی رفسنجانی با فرد دیگری برای ادای خطبه‌های نماز جمعه در این روز است.

سایت رجانیوز که یکی از تندروترین سایت‌های حامی دولت به شمار می‌رود، در خبری به نقل از «خبرنگار» خود نوشته است: « به‌دلیل حواشی نمازجمعه روز ۲۶ تیر تهران و احتمال تکرار آن در نمازجمعه روز قدس، از هاشمی برای اقامه نماز جمعه دعوت نخواهد شد. این تصمیم در حالی گرفته شده است که از حدود ۱۰ روز پیش، سایت‌های جریان برانداز تبلیغات گسترده‌ای برای حضور در راهپیمایی روز قدس با نمادهای سبز و تبدیل تظاهرات مردمی در حمایت از آرمان فلسطین به تجمع سیاسی جریان شکست‌خورده انتخابات را مطرح کرده‌اند.»

در حالی که سایت‌های یادشده، از امکان جایگزینی هاشمی رفسنجانی با احمد خاتمی سخن گفته‌اند، برخی از سایت‌های اصلاح‌طلب نیز غیبت رفسنجانی در نماز جمعه روز قدس را منتفی ندانسته‌اند. برخی از این سایت‌ها علت این امر را «مصوبه شورای عالی امنیت» می‌دانند. ظاهراَ به باور محافل تصمیم‌گیر، «وضعیت چند روز اخیر کشور بدتر از زمانی است که رفسنجانی در آخرین نماز جمعه شرکت کرد و به همین خاطر وی نباید در این نماز جمعه شرکت نماید.»

در این میان، برخی محافل رسانه‌ای نزدیک به اصلاح‌طلبان دلیل غیبت احتمالی رفسنجانی را بی‌اثر ماندن سخن او در نماز جمعه‌ی قبل می‌دانند و معتقدند که او حرف تازه‌ای برای افزودن به حرف‌های قبلی ندارد. این در حالی است که برخی منابع خبری همچنان بر حضور رفسنجانی در نماز روز قدس تأکید دارند و می‌گویند که وی خود نیز تا روز سه‌شنبه در این باره اعلام نظر خواهد کرد.

راهپیمایی حتی بدون حضور رفسنجانی

صرف‌نظر از بالاگرفتن بحث حضور یا عدم حضور رفسنجانی در نماز جمعه‌ی روز قدس، برخی از تحلیلگران سیاسی این احتمال را مطرح می‌کنند که حضور هواداران جنبش سبز در راهپیمایی روز قدس، با شعارها و نمادهای خاص خود، ممکن است به رویارویی بخش‌های مختلف مردم با یکدیگر منجر شود. اما نه آن غیبت احتمالی و نه این گونه تحلیل‌ها سبب نشده که هواداران جنبش سبز فراخوان خود برای راهپیمایی در این روز پس بگیرند.

سایت موج سبز در یادداشتی در تشریح درستی این فراخوان، حتی زمانی که رفسنجانی در نماز جمعه غایب باشد، نوشته است: «راهپیمایی روز قدس، چیزی جدا از نمازجمعه است. درست است که این راهپیمایی همیشه به نماز ختم می‌شده است، اما اگر این بار فشارها مانع از حضور هاشمی شود و یا شرایطی که آنها فراهم کرده‌اند به انصراف ایشان از حضور در نماز جمعه بینجامد، سبزها امتیازی دیگر کسب می‌کنند که لااقل نگرانی آنها را از امکان مصادره‌ی حضورشان به نفع حاکمیت، برطرف می‌کند.»

تهدید به مقابله، اعلام مسیرهای راهپیمایی

در این میان، برخی رسانه‌های تندرو حکومتی حضور احتمالاَ قابل اعتنای هواداران جنبش سبز در راهپیمایی روز قدس را چنان تهدیدآمیز دیده‌اند که آشکارا افراد شرکت‌کننده در این راهپیمایی را به «مقابله» تهدید کرده‌اند.

حسین شریعتمداری، مشاور ارشد آیت‌الله خامنه‌ای و مدیر مسئول روزنامه کیهان، در سرمقاله روز یکشنبه (۲۲ شهریور) این روزنامه، آن دسته از معترضان به انتخابات ریاست جمهوری را که احتمالاَ با نمادها و شعارهای سبز در راهیپمایی روز قدس شرکت می‌کنند، مزدور اسرائیل خوانده و نوشته است: «تمامی كسانی كه روز قدس با شعار و نشانه‌های تفرقه‌انگيز در صحنه حاضر می‌شوند، چه بدانند و چه ندانند و چه بخواهند و چه نخواهند، مزدور اسرائيل هستند و در اين ميان، آنها كه دانسته آمده‌اند، در جنايات وحشيانه اسرائيل سهيم می‌باشند و آنان كه به فريب آمده‌اند، اگرچه، جرم كمتری دارند ولی مقابله با آنها ضرورتی اجتناب‌ناپذير است.»

این که این گونه تهدیدها و نیز قتل‌ها و شکنجه‌هایی که در حق برخی از بازداشت‌شدگان اعتراض‌ها به نتیجه اعلام‌شده‌ی انتخابات ریاست جمهوری انجام شد، به علاوه دادگاه‌هایی که برای شماری از این بازداشت‌شدگان برپا گردید، تا چه حد هواداران جنبش سبز را برای شرکت در راهیپمایی روز جمعه دچار تردید کند، پرسشی است که نمی‌توان به آن پاسخ روشنی داد. اما از هم اکنون سایت‌های نزدیک به این جنبش، مسیرهای راهپیمایی و شعارهای آن را نیز اعلام کرده‌اند.

Advertisements

No Responses Yet

 1. وعده ما جمعه بیست و هفتم شهریور 1388 .
  روز قدس سبــــــــــــــــــــــزترین روز سال .

 2. از مدیریت وبلاگ ضمن تشکر و سپاسگزاری میخوام تا قسمتی را برای شعارهای پیشنهادی مردم مظلوم ایران و بخصوص روز قدس ، روز سبز اختصاص دهد ( فکر کنم این قسمت رکورد قسمت پاسخها را بشکند )

 3. اميدوارم ………..

 4. من روزه جمعه حتما تو راهپيمايي روز قدس شركت مي كنم ولي از الان گفته باشم اگه شلوغ باشه بر مي گردم

 5. مثل هر سال در جمعیت های میلیونی شرکت میکنیم

 6. روز قدس سبز سبز باشعار مرگ بر دیکتاتورومرگ بر خامنه ای

 7. هرچقدر شلوغ بشه بازم باید باشیم چون شعار ماست :ماهستیم . ضمنا ما شکسته خورده انتخابات نیستیم

 8. همه باید در این راهپیمایی شرکت کنیم … درود بر جنبش سبز…

 9. سلام عزیزانم دشمن شکست خورده هست و مانند بخت النصر پشت همه اونهارو به خاک می زنیم محمد جان دشمن شکست می خوره ماایرانی هستیم و با پیروی از اجداد پاک و حقیقت جون و صلح طلب به هر مظلومی که کمک بخواهد کمکش می کنیم اجداد ما زمان شاه شاهان کوروش بزرگ قوم یهود را نجات داد و الان مردم مظلوم فلسطین رو نجات می دهیم و همچنین زیبا جان اگه ایرانی هستی ناسزا نگو عزیزم این افکار پلیدی و سیاهی هست اگه واقعا خودرو ایرانی می دونی چشم دل باز کن من به عنوان یک ایرانی با پیروی از پیامبران الهی و از جمله اشوزرتشت نبی و برای ظهور سروش ایزد منجی شرکت می کنیم تا این تخریب و شکاف بین مردم عزیز این ملک مقدس ترمیم شود و دنیا بداند که ایرانی همان مردم پاک خدا و یکتاپرست هستند و این تفرقه ها که بوجود آمده از بین برود امین

 10. اهاي جم مزدور احمقي نژاد خودرا به خريت ميزني خودت خري تو از همان تفاله هاي صفوي قبرپرست هستي ميخاي وانمود كني اقليتهاي مذهبي طرزفكرشان مثل خامنه اي خوناشام وانتري نژاد سفاك است ما سي سال ميگوييم اين حكومت ضد علي وضد خداست ازانزماني كه ان پيرخرفت خميني ملعون حكم جهاد عليه ملت كرد صادركرد سفاك بودن خودرا اثبات كرد ولي متاسفانه هموطنان ايراني ما صداي حق طلبانه ملت كردرانشنيدند وبه جهاد عليه مردم كرد امدند وقتي رسيدند متوجه شدند كه كردها خيلي بهترازانها شعائرديني راپاس ميدارند پس ازگذشت سي سال تنها يه ماهبا مردم تهران مثل ملت كرد برخورد كردتازه نمايان شد چهره پلشت وخونخوار اخوندهاي صفوي برايرانيان

 11. dorood bar mir hosseine aziiizeman be be khahare khubam fateme khanum migam khuni ke dar rage mast hedye be irane mast hedye be mellate mazlume mast… jonbeshe sabz ham chenan zende haast ya aliii ta ruze ghodse sabztarin ruze tarikh…

 12. راه پیمایی انجام شد وروسیاهی به سبز؟ببخشید به ذغال ماند. ازطرف ذغال سابق وسبز فعلی؟؟؟؟وباعرض معذرت ازخدای خالق سبزی ها که شاهد به لجن کشیده شدن رنگ هاست؟؟؟؟

 13. اگه کوری که ایرادی به شما وارد نیست.
  ولی اگه میخای کور باشی هم هیچ اشکالی نداره
  ادم نماهایی مثل جناب به درد هیچ جامعه بشری نمی خوره

  با باز شدن دانشگاه و حرکت دوباره جنبش سبز حتما رو سیاه مشخص میشه

 14. من هیچ حزبی را قبول ندارم…

  اینا همشون سرشون تو یه اخوره…

  ایا هیچ احمقی پیدا میشه که فکر بکنه بیشتر از من اینارو میشناسه؟؟؟

  پس کی میخواهید چشم و گوشتان را باز کنید؟

  پس کی میخواهید سرتان را از زیر برف بیرون بیارید؟

  اینجا به اسم اسلام بخور بخوره…

  اینجا به اسم اسلام خر کن خر کنه…

  اینجا به اسم اسلام …………………..

  مرگ بر جیره خور

  مرگ بر دیکتاتور

  مرگ بر احمدی نژاد

  مرگ بر خامنه ای

  مرگ بر این دولت مردم فریب

  مرگ بر هر خری که این کثافتها رو قبول داره…

  دیکتاتور دیکتاتور این آخرین پیام است——————————

  ———————————–ملت سبز ایران آماده قیام است

  (این شعار هم فقط به حرمت ملت ازادی خواه نوشتم)

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: