خامنه‌ای اعتراف متهمان علیه دیگران را قابل استناد ندانست!

راديو فردا : خامنه‌ای، روز یکشنبه در خطبه‌های نماز عید فطر با حمایت از قوه قضاییه اعترافات تلویزیونی بازداشت‌شدگان انتخاباتی را مورد تایید قرار داد اما در عین حال اعتراف متهمان علیه دیگران را قابل استناد ندانست.

در نماز عید فطر امسال که برخلاف سال‌های گذشته در دانشگاه تهران برگزار شد، اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان، حسن خمینی،  علی لاریجانی رئیس مجلس، صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه و محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری و تنی چند از مقام‌های جمهوری اسلامی نیز حضور داشتند.

خامنه‌ای در خطبه‌های نماز با دعوت مخاطبان خود با رعایت اخلاق، به دادگاه‌های انتخاباتی نیز پرداخت و اظهار داشت که وی «موافق» ایجاد «فضای سوء ظن و بدگمانی» در جامعه نیست.

وی گفت: «این که متاسفانه باب شده روزنامه و رسانه ودستگاه‌های گوناگون ارتباطی که امروز روزبه روز هم گسترده‌تر و پیچیده‌تر می‌شود، متهم کردن یکدیگر را در پیش گرفته‌اند، این چیز خوبی نیست، دل ما را تاریک می کند، فضای زندگی ما را ظلمانی می‌کند.»

وی که معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری را به «انقلاب مخملی» متهم کرده است، در توصیف شرایط مورد پسند وی گفت: «هیچ منافاتی ندارد که گناهکار تاوان گناه خودش را ببیند؛ اما فضا، فضای اشاعه گناه نباشد، تهمت زدن، دیگران را متهم کردن به شایعات و خیالات.»

خامنه‌ای در حالی از فضای به وجود آمده در جامعه انتقاد می‌کند که دستگاه قضایی، سپاه پاسداران، صدا وسیما، برخی از ائمه جمعه، که به طور مستقیم زیر نظر وی هستند، از جمله اشخاص و نهادهایی هستند که در روزهای پس از انتخابات به شدت به چهره‌های برجسته اصلاح‌طلب حمله‌ور شده‌اند.

او خود از نخستین کسانی بود که تصریح کرد که در این انتخابات برخی از نخبگان «مردود» شده و در ورطه «سقوط» قرار گرفتند.

خامنه‌ای در ادامه خطبه‌های نماز عید فطر اعتراف‌های صورت گرفته در محاکمات موسوم به «کودتای مخملی» علیه دیگران را غیرقابل استناد دانست و گفت: «اینکه در دادگاه‌ها که از تلویزیون هم پخش می‌شد از قول یک متهمی راجع به کس دیگری گفته می‌شود ، این را بگویم، این حجیت ندارد، شرعا.»

خامنه‌ای با این حال در واکنش به انتقادهای صورت گرفته از محاکمات موسوم «کودتای مخملی» گفت: «متهم هر چه درباره خود بگوید در دادگاه این حجت است؛ این که بگویند اگر در دادگاه اگر اعترافی کرد علیه خودش، این حرف مهملی است؛ حرف بی ارزشی است.»

برخی از مراجع تقلید قم، از جمله آیت الله منتظری، صانعی و بیات زنجانی، با اعتراض شدید نسبت به برگزاری محاکمات اخیر این دادگاه‌ها را غیرقابل قبول و غیر شرعی دانسته‌اند.

او از نحوه برگزاری محاکمات اخیر در حالی دفاع می‌کند که بسیاری از این زندانیان، در سلول‌های انفرادی نگهداری شده و از حق داشتن وکیل محرومند.

همچنین این دادگاه‌ها بدون حضور هیات منصفه و در چهار مورد به صورت دسته‌جمعی برگزار شده است. در دادگاه پنجم شمار متهمان کمتر  بود و نماینده دادستان کیفرخواست خود را به تفکیک قرائت کرد.

در این دادگاه‌ها برخی از متهمان، از چهره‌های شاخصی چون نظیر اکبر هاشمی رفسنجانی و فرزندانش، محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین، میرحسین موسوی و مهدی کروبی نیز نام بردند و به آنها اتهاماتی را نسبت دادند.

خامنه‌ای در ادامه درباره این محاکمه‌ها گفت: «هر اقراری، هر اعترافی، شرعا، عرفا و در نزد عقلا در یک دادگاه در مقابل دوربین در مقابل بینندگان میلیونی هر اعترافی که متهم علیه خود بکند مسموع و نافذ است اما علیه دیگری نه.»

وی افزود: «نباید این جور فضا را از تهمت و از گمان سوء پر کرد.»

وی با تکرار موضع پیشین خود، «تهمت به نظام را بسیار سنگین‌تر از گناه تهمت به اشخاص» دانست و گفت: «نبايد كسی كل نظام را به اموری كه شايسته نيست متهم كند چرا كه شان نظام از اين گونه تهمت ها بسيار بالاتر است.»

پیش از این رهبر جمهوری اسلامی در یک سخنرانی گفته بود که عده‌ای می‌خواهند وقایع بازداشتگاه کهریزک و حمله به کوی دانشگاه را اصل قرار دهند و از «ظلمی» که به نظام پس از انتخابات رفته است، چشم‌پوشی کنند.

وی همچنین از حضور گسترده مردم در روز قدس قدردانی کرد. با وجود هشدارهای مقام‌ها و نهادهای جمهوری اسلامی، در آخرین جمعه ماه رمضان، هزاران نفر از معترضان به انتخابات ریاست جمهوری با نشان‌های سبز در خیابان‌های منتهی به دانشگاه تهران حضور یافتند و دست به اعتراض زدند. © 2009تمام حقوق این وب‌سایت بر اساس قانون کپی‌رایت برای رادیو فردا محفوظ است.

Advertisements

No Responses Yet

 1. طرفداران موسوی کمی عبرت بگیرید . رهبر انقلاب همیشه طرفدار حق است . کسانی که میگویند در انتخابات کودتا شده است و او را قاتل می نامند باید بدانند رهبر می توانست بعد از انتخابات به راحتی موسوی را دستگیر کند اما برای جلوگیری از کشته شدن افراد بیش تر اینکار را نکرد.اگر ما تعداد کشته شدگان را نه 72 نفر موسوی و نه 30 نفر دولت در نظر گیریم و فرض کنیم 40 نفر کشته شده اند نتیجه زیر را میگیریم. 40 – 9(بسیجی ها) =31 . 31 – 3(زندانیان)=28 ____ 28-7(حمله کننده به پاسگاه نظامی که مقصر خودشان بودند)=21 ____ این 21 نفر (که مطمئنا بسیاری از آنها مانند ندا آقا سلطان توسط منافقان و تفرقه افکنان کشته شدند) در یک چنین درگیری عادی بود و در همه جهان این تلفات در چنین درگیری های میلیونی به وجود می آید و چه بسا بیشتر کشته شوند. البته من برای بحث تقلب هم مطالبی دارم که در پیام های بعدی میگویم(بسیجی هم نیستم)

 2. لطفا لینک زیر را بادقت بخوانید:
  http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1404965

 3. مرتضي تو گوه خوردي
  چرا رهبر انقلاب اين حرفها رو قبل از راهپيمايي روز قدس نگفت
  حالا كه تيرش به سنگ خورده و ديد كه دادگاههاي نمايشيش فايده اي نداره و صد ها هزار سبز پوش به خيابان اومد اين حرفها رو ميزنه

 4. کارت درسته مرتضی

 5. جنبش سبز تو منافقي ….برو سوره منافقون را بخوان احوال خودت را ببين…………..در ضمن رهبر معظم انقلاب آيت الله خامنه اي (مد ظله العالي) قبلا به منافقين امثال حضرتعالي هشدار داده بودند(خطبه هاي 26 خرداد)

 6. بارك الله مرتضي

 7. گوه تو سگ پدر خوردی و هفت جد و آبادت . اینقدر دهان من رو به فحش باز نکن.بد بدخت کجا خامنه ای تیرش به سنگ خورده . هرروز از طرفدارای موسوی داره کم میشه و به رهبری روی می آورند.روز قدس کور بودی؟

 8. جنبش سبز ; تو سگ پدر گوه خوردی و هفت جد و آبادت . اینقدر دهان من رو به فحش باز نکن.بد بدخت کجا خامنه ای تیرش به سنگ خورده . هرروز از طرفدارای موسوی داره کم میشه و به رهبری روی می آورند.روز قدس کور بودی؟

 9. مرتضی و سایر بسیجی های کون لختی.بدونید که یه روز خامنه ای هم به دهر مجازات اویخته خواهد شد.اون روز خوده شما ها از اولین نفراتی هستید که هاپ هاپ کنان تو خیابونا میگید مرگ بر خامنه ای.اینو بدونید حکومت کفر میمونه.اما حکومت ظلم نمیمونه

 10. كساني كه از اين دولت دفاع كنند حتما ذينفع هستند و دين و آخرتشون و فروختند..
  البته اگر اعتقادي به دين و آخرت داشته باشند..
  مرگ بر دين فروشان و كافران

 11. شخصیت واقعیتون همینه.کم میهرید فحش میدید.روزه قدس 4تا چاقاله مفت خور دورتون بود.شماها کاری کردید که منه بسیجی مایه ننگم بشه که روزی بسیجی بودم.من توبه کردم.خامنه ای و بیتش مثل معبد امون نابود میشن.از اون روز بترسید….توبه کنید.

 12. خیلی جالبه که نه طرفدارای موسوی حاضرند به حضور انبوه طرفدارای احمدی نژاد اعتراف کنند و نه طرفدارای احمدی نژاد حاطرند به این همه جمعیت طرفدار موسوی اعتراف کنند!!!
  واقعا که خجالت آوره که شما انقدر خودتونو به کوچه علی چپ زدید..
  دوستان انقدر خودتونو گول نزنید
  متاسفانه سیاست در کشور ما شده بچه بازی و فحش دادن به مخالف
  تاسف
  تاسف
  تاسف

 13. آقای رهبر شما که موافق ایجاد فضای سوء ظن در جامعه نیستید لطفا بفرمایید چه کسی در مناظرات قبل از انتخابات درب سوءظن افکنی را گشود و بی زحمت یک نگاهی به روزنامه هایی که حامی شمایند بیاندازید تا متوجه شوید چه کسانی هر روزه باچاپ مقالات متعدد به متهم نمودن مردم یا روشنفکران و ایجاد دو دستگی و سوء ظن می پردازند

 14. آقا سید علی جوری حرف می زنید که انگار هیچ کاره اید یهتره یادتون بندازم که شما رهبری هستید که طبق قانون اساسی قدرت مطلقه در ایران است و صدا و سیما مستقیما زیر نظر شماست چس دیگر با این فرا فکنی ها خود را مظلوم جلوه ندهید ………………مردم بیدارو هوشیارند نه نادان

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: