بی بی سی : تظاهرات در دانشگاه تهران

بی بی سی : همزمان با برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی در دانشگاه تهران، دانشجویان این دانشگاه اقدام به برگزاری تجمعی اعتراضی علیه دولت کردند.
این مراسم با حضور کامران دانشجو، وزیر علوم ایران در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، اما به گفته یکی از دانشجویان این دانشگاه، این وزیر دولت ایران از مسیری دور از محل تجمع معترضان به محل برگزاری مراسم منتقل شد.
در سال های اخیر دانشجویان حق ورود به این مراسم را نداشته اند و حضار با دعوت، امکان حضور در این مراسم را پیدا می کردند.
دانشجویان، که یک شاهد عینی شمار آنها را «2000 نفر» عنوان کرد، با تجمع مقابل کتابخانه دانشگاه تهران و سپس حرکت در مسیر های اصلی محوطه داخلی دانشگاه تهران به سمت سردر این دانشگاه، علیه دولت شعار می دادند.
برخی از این دانشجویان نمادهای سبز به همراه داشتند و از جمله شعار «دولت کودتا استعفا، استعفا» سرداده بودند.
همزمان ده ها نفر از دانشجویان که برخی منابع آنها را از «طیف بسیج» توصیف کرده اند نیز علیه این دسته از معترضین و همچنین میرحسین موسوی شعای می دادند.
طرفداران محمود احمدی نژاد شعارهای «آزادی اندیشه با شال سبز نمیشه» و «موسوی، اسرائیل، پیوندتان مبارک» سر می دادند.
با این وجود به گفته شاهدان عینی این تقابل به بروز درگیری منجر نشد.
هرچند شاهدان عینی از حضور ماموران لباس شخصی صحبت به میان آوردند و فضای دانشگاه تهران را «امنیتی» توصیف کردند، با این حال هنوز گزارش تایید شده ای از بازداشت دانشجویان معترض به دولت منتشر نشده است.
همچنین گزارش هایی از تجمع مردم در حمایت از دانشجویان معترض به دولت، در خارج از دانشگاه تهران در خیابان 16 آذر نیز منتشر شده است.
تجمع اعتراضی علیه دولت کمتر از یک روز پس از آن برگزار شد که حضور غلامعلی حداد عادل، رئیس مجلس ایران در محل دفتر گروه فلسفه در دانشگاه تهران نیز به اعتراض دانشجویان و مطرح شدن شعارهایی علیه او انجامید.
به گفته شاهدان عینی تجمع دانشجویان مخالف دولت پس از ساعت 13:00 به وقت تهران پایان رسید.
آقای حداد حادل که عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه تهران است، در هنگام خروج از دانشگاه از سوی بعضی دانشجویان معترض «هو» شد و معترضان از جمله علیه او شعار «وکیل ضد ملت، خجالت، خجالت» سر دادند.
حوادث اخیر در شرایطی منتشر می شود که در پی اعتراضات گسترده ماه های اخیر به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه، برخی مقام های جمهوری اسلامی نسبت به بروز اعتراضات دانشجویی با بازگشایی دانشگاه ها ابراز نگرانی کردند و حتی گفته شد که برخی مقام ها موضوع تعطیلی دانشگاه ها برای یک ترم را مطرح ساخته اند که این خبر از سوی مقام های رسمی تکذیب شد.

Advertisements

No Responses Yet

 1. ما اينيم ديگه
  بالاخره تنها جايي كه براي تظاهرات و اعتراض به دولت كودتا مونده دانشگاههاست

 2. امیدوارم دانشجویان اندیشمند و آزادی بخش ملت ایران همواره موفق باشند

 3. یکی به این احمدی نژاد بگه یکم غیرت کن دیگه کم مونده امام زمان بیاد بهت بگه دیکتاتور استعفا بده

 4. من دانشجو نیستم ولی ما همه بهشون افتخار میکنیم

 5. دانشجو جماعت زیر بار ظلم نمیره
  ولی اعتراضات نباید به امنیت دیگران آسیب برسون
  همین جوری دقه به ساعت از طرف آمریکا دارم تهدید میشیم
  پس راه درست برای انجام اعتراضات مساوی تحقق خواسته ها

 6. باور کنید دیشب که بی بی سی رو میدیدم صدهزار دفعه گفتم اج خون و درود به دانشجوهای عزیز.خیلی باحال و با دل و جرات هستین.دوستتون داریم.بوس

 7. بالاخره ما متوجه نشديم بايد به اخبار بيگانگان از جمله بي بي سي استناد كرد يا نه
  و يا اينكه اگه خبر بي بي سي به نفع آقايون اصلاح طلب بود درسته وگرنه اون بنگاه خبر پراكنيه

 8. عناصر افراطي
  در نخستين فاز آشوب گري
  همزمان با مراسم آغاز سال تحصيلي دانشگاه ها، تجمعي غيرقانوني با محوريت انجمن اسلامي دانشگاه تهران طيف دموكراسي خواه در مقابل تالار علامه اميني نيز برگزار شد.
  به گزارش فارس در ميان اين عده كه با خود نشان هاي سبزرنگ به نشانه حمايت از موسوي داشتند، افرادي نظير «الف.الف» نيز حضور داشتند كه پيش ازاين در تجمعات ماركسيست ها در دانشگاه تهران از عناصر اصلي به شمار مي رفتند.
  برخي از اين افراد علي رغم ادعاي ماركسيست بودن خود، شعارهاي الله اكبر نيز سر مي دادند! در حالي كه از عصر روز يكشنبه تراكت هايي با حجم گسترده در سطح دانشگاه تهران و كوي اين دانشگاه به منظور دعوت از دانشجويان براي شركت در تجمع مذكور پخش شده بود، اما هسته اوليه اين تجمع با شركت حدود 50نفر آغاز شد و تلاش هاي اين عده براي همراهي ساير دانشجويان نيز نتيجه اي نداشت به طوريكه تعداد تجمع كنندگان در شلوغ ترين هنگام آن به بيش از 200 نفر نمي رسيد. اين در حالي است كه فقط حجم تراكت هاي توزيع شده بالاي 2000 تراكت بود.
  افراد تجمع كننده پس از آغاز اين تجمع در مقابل تالار علامه اميني دانشگاه تهران، در حالي كه شعارهايي را عليه مسئولان دولتي و برخي از شخصيت هاي حوزه علميه و نظام سر مي دادند، به سمت درب اصلي حركت كردند.
  اين افراد همچنين در شعارهاي خود خواستار آزادي عناصر دستگير شده در جريان اغتشاشات اخير شدند.
  تجمع كنندگان پس از رفتن به سمت درب اصلي و دور زدن در اين دانشگاه براي همراه كردن دانشجويان، مجدداً به سمت تالار علامه اميني حركت كردند، اما با رسيدن به نزديكي اين تالار با جمعي از دانشجويان تجمع كننده ديگر روبرو شدند كه شعارهايي را عليه افراطيون سر مي دادند. اين دانشجويان كه به صورت خودجوش گردهم آمده بودند، شعارهاي «توهين به راي ملت، خيانت خيانت»، «قبول اكثريت، نشان آدميت»، «دروغگو دروغگو 72 كشته ات كو»، «مرگ بر ديكتاتور مخملي»، «مگر بر اسلام آمريكايي»، «آمريكا حيا كن، موسوي رو رها كن»، «انگليس حيا كن، كروبي رو رها كن»، «سبز فقط سبز نبي، رهبر فقط سيدعلي»، «مرگ بر مزدور ماهواره اي»، «بازيچه حيا كن، بادكنكو رها كن»، «آزادي انديشه با اغتشاش نمي شه»، «بازيچه حيا كن، اغتشاشو رها كن»، «مرگ بر ديكتاتور دروغگو» سر داده و پلاكاردهايي با مضامين «امام خميني(ره): تو غلط ميكني قانون را قبول نداري، قانون تو را قبول ندارد» در دست داشتند.
  محمود خرم آبادي از دانشجويان تجمع كننده طي سخناني با تاكيد بر اينكه اين سبزپوشان عليرغم ادعايشان چيزي از خط امام نمي دانند، گفت: رفتار و عملكرد اينان نشان مي دهد كه بويي از آرمان هاي امام و انقلاب نبرده اند.
  امين خيام از ديگر دانشجويان بود كه به سخنراني پرداخت و اظهار داشت: ديكتاتور دروغگو كسي است كه به راي مردم تمكين نكرده و به اغتشاش روي مي آورد.همچنين وحيد اشتري نيز در جمع تجمع كنندگان تاكيد كرد: اينان كه شعار «ياحسين، ميرحسين» سرمي دهند، طرفدار همان گروهي هستند كه در 8 سال دولت اصلاحات عليه ائمه شعار داده و قصد داشتند از جامعه كشور دين زدايي كرده و ايران را به كشوري سكولار تبديل كنند.
  وي افزود: گويا آقايان يادشان رفته است كه كار را به جايي رساندند كه علماي حوزه علميه قم در اعتراض به عملكردشان تحصن كردند.
  تجمع كنندگان مقابل كه شعارهايي را عليه احمدي نژاد و دستگاه قضايي كشور سر داده و نشانه هاي سبز از قبيل بادكنك با خود حمل مي كردند، با مشاهده تجمع دانشجويان راه خود را كج كرده و به سمتي ديگر حركت كردند.
  دانشجويان نيز به دليل جلوگيري از اهانت احتمالي اين سبزپوشان به مقبره شهداي گمنام مدفون دانشگاه تهران، به سمت مقبره شهدا حركت كرده و با ايجاد حلقه انساني در اطراف اين مقبره و همچنين تجمع در اطراف آن هرگونه نزديك شدن افراطيون به اين مقبره را غيرممكن كردند.
  در حالي كه عناصر سبزپوش تجمع كننده در حوالي ساعت 12 ظهر به سمت تالار اميني حركت مي كردند، دانشجويان تجمع كننده در اطراف مزار شهداي گمنام اين دانشگاه پرچم سبزرنگي منقش به نام ائمه اطهار(ع) به اهتزار درآوردند كه با هياهوي سبزپوشان مواجه شد.
  تجمع كنندگان سبزپوش ساعت 20:12 پس از پاره كردن پلاكاردهاي اطراف محل برگزاري مراسم آغاز سال تحصيلي دانشگاه ها، به كار خود پايان دادند.
  براساس گزارش فارس، علاوه بر طيف غيرقانوني و افراطي علامه كه ردپاي آن در اكثر اغتشاشات دانشجويي به چشم مي خورد، يكي از عوامل اصلي سازمان دهي اين تجمع غيرقانوني در سطح دانشگاه تهران كه قصد داشتند از آن به عنوان مقدمه اي براي به تشنج كشاندن دانشگاه ها بهره برداري كنند، برخي انجمن هاي دانشگاه تهران بوده است.
  براين اساس افرادي نظير «پ.الف»، «الف.ك» «م.ه» و «م.ب» از اعضاي انجمن هاي اسلامي دانشكده هاي دانشگاه تهران و بخصوص دانشكده حقوق اين دانشگاه از جمله افرادي بودند كه نقش سازماندهي و هدايت اين تجمع غيرقانوني را برعهده داشتند.
  همچنين «م.م» دبير انجمن اسلامي دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران نيز از جمله كساني بود كه نقش هدايت تجمع كنندگان را برعهده داشت. وي رياست شاخه جوانان ناحيه شمال حزب مشاركت را نيز برعهده دارد.
  خبرهايي از تحركات برخي اعضاي انجمن اسلامي دانشگاه تهران و علوم پزشكي تهران نيز به گوش مي رسد كه حاكي از برنامه ريزي اين تشكل دوم خردادي براي پيگيري تجمعات در روزهاي آتي است

 9. به هر حال در كشوري كه تلويزيون انحصازي است و در اختيار يك گروه و قدرت است و جناح هاي ديگر در سانسور خبري هستند چارهاي به جز ارسال اخبار اعتراضات به جاهاي ديگر نيست. اين سانسور و محدوديت يك ديكتاتوري است و بايد تلويزيون خصوصي ( در اختيار احزاب) در مجلس ازاد شود . هر چند اكثر مجلسي ها هم با اونا هستند.( اونها با رد صلاحيت افراد نخبه و باهوش وارد مجلس شدند)

 10. زنده باد آزادی
  زنده باد جنبش سبز
  زنده باد ایرانیان شجاع و اندیشمند

 11. همین بی بی سی بود که اواخر دوره شاه به کمک خمینی امد وتمام سخنان خمینی رو از رادیو پخش میکرد

 12. افشاي دروغ جديد موسوي

  در حالي که جريان سياسي شکست خورده در انتخابات مي کوشد به بهانه ۶۸ سالروز تولد ميرحسين موسوي اغتشاشات جديدي را دامن بزند، بررسي عکسهاي دوره انتخابات نشان مي دهد، وي اصولاً متولد مهرماه نيست. بر خلاف ادعاهاي مطرح شده درباره تولد ميرحسين موسوي در ماه مهر، کذب بودن این شایعه با استناد به شناسنامه وي مشخص شده است.
  موسوی 22 خرداد ماه و در هنگام ثبت نام انتخابات تصوير صفحه اول شناسنامه خود را در وزارت کشور به خبرنگاران رسانه ها نشان داد که بر اساس آن وي متولد ۱۱ اسفند ۱۳۲۰ است. گفته مي شود برخي مشاوران موسوي با درخواست ترويج اين دروغ به وي اعلام کرده اند در صورتي که در ماه اول بازگشايي دانشگاهها اغتشاشي شکل نگيرد، امکان سوار شدن بر بستر هيجانات دانشگاهي در ماههاي بعد به دليل آغاز روند علمي مراکز آموزش عالي بسيار مشکل خواهد بود.

 13. جمله ی جالبی در این متن بود: «یک شاهد عینی شمار آنها را “2000 نفر” عنوان کرد»

  خیلی جالبه…حتی از کلمه ی تقریباً یا حدوداً هم استفاده نکرده. عیناً گفته 2000 نفر. حتماً اونا رو شمرده دیگه…شاهد عینیه نمیشه بهش خرده گرفت!

  و اما مطلب دیگه: «…که حضور غلامعلی حداد عادل، رئیس مجلس ایران در محل دفتر گروه فلسفه در دانشگاه تهران …» این سایت که ادای حقیقت داره دروغ به این گندگی رو پخش میکنه و میگه حداد رییس مجلسه در حالی که بیشتر از 2 ساله که رییس مجلس نیست!

  اگه همه ی حقاقیقتون این مدلیه دیگه وای به حال دروغهاتون…!

 14. البته استناد به بی بی سی این عواقب رو هم داره دیگه!

 15. نظری ندارم چون نمی دونم باید به کی اعتماد کرد

 16. این موسوی اینقدر بی عرضه است که با داشتن 41000 بازرس در سر صندوقهای رأی حتی یک دلیل درست وحسابی هم برای تقلب نیاورد چطور میخواد انقلاب کنه ؟ حتمأ با مخهایی مثل کروبی و منتظری وصانعی
  خدا خواست که پس از بیست سال بیایی و چهره واقعی خودت رو نشون بی و بعد بری دیگه دست وپای بیهوده هم نزن . راستی 69 سالگیت مبارک پیره مرد…

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: