ترك نماز و قضاى آن

به نام خداوند هستی بخش،

من21 سال سن دارم در بعضی موارد نمازهایم را ترک میکردم. آیا میتوانم سنتهای زیادی را انجام دهم؟ لطفاً چند رکعت در روز؟ نام آنها را بنویسید وخیلی هم زود ناامید میشوم. نظر خود را خواهشاً بدهید وميخواهم مثل یک جوان مسلمان به دین اسلام برگردم. خواهش میکنم کمکم کنید الان در اوایل جوانی هستم.

با تشکر
 
جواب 1- مسلمان بودن یعنی تسلیم شدن در برابر فرمایشات ودستور شريعت که الله ورسولش باشد واز آنجائیکه شريعت اساس دین را بر اعمال پنچگانه ى ارکان اسلام (شهادتین – نماز – روزه – زکات – حج) مى نهد، سرپیچی کردن ویا پایبند نبودن به هر کدام از این اعمال سبب دوری گرفتن از دین می شود و هر کس سستی وکسالت بیشتری به  خرج دهد به همان اندازه از دین فاصله می گیرد وچنان این اعمال را ترک می کند که هیچ مشخصه ی از اسلام به جز نام مسلمانی به همراه نخواهد داشت ومسلما هیچ بهره ائی هم از دین اسلام نخواهد برد وبرخورد دین هم با او مانند برخورد با کسانی است که مسلمان نباشند.

ای دوست مسلمان :

ابتداءا جا دارد از اینکه نسبت به نمازهایت ارزش قائل شدی تشکر کنم  واین هم خود یکی از صفات فرد  مسلمان است که سعی می کند اعمالش را وفق قوانین اسلام انجام دهد واین را بدان که اولین پرسشی که از هر فرد در روز قیامت پرسیده می شود نماز است اگر خوب بود بقیه ی اعمال خوب می شود واگر بد بود اعمال دیگرش همانطور خواهد شد.

نماز یکی از ارکان واساس دین بشمار می رود، شما توجه بفرماييد به سقفی که  زوایای چهارگانه اش بر چهار ستون باشد اگر یکی از آن چهار ستون بیفتد آن سقف هم مسلماً پا برجا نخواهد بود، نماز هم در دین این وضعیت را دارد.

پس نمازهایت را در وقت در هر شرایطی که قرار گرفتيد بخوانيد، حتی اگر در سفر باشيد ویا هنگام بیمارى ویا غیره وغیره، بدون هیچ واهمه نسبت به دیگران وبدون اینکه ترس داشته باشید به شما ریاکار بگویند ویا نگویند این نمازها باید در خون ورگ ما جاری باشد.

2- نمازهای سنت:

نمازهای سنت بر دو دسته تقسیم می شود :

أ- نمازهای سنت راتبه (مؤکده)

ب- نمازهای غیر مؤکده

أ- اما نمازهای سنت مؤکده در شبانه روز 12 رکعت می باشد:

— دو رکعت پیش از نماز صبح (که قبلیه صبح گفته می شود)

— چهار رکعت پیش از نماز ظهر (که قبلیه ظهر گفته می شود)

—چهار رکعت بعد از نماز ظهر (که بعدیه ظهر گفته می شود)

— دو رکعت بعد از نماز مغرب (که بعدیه مغرب گفته می شود)

 اینها نمازهاى مؤکده ای بودند که مرتبط با نمازهای پنجگانه بودند اما نمازهاى  مؤکده ی دیگر که مرتبط به نمازهای پنجگانه نیستند عبارتند از:

—- نماز وتر که بین نماز عشاء وقبل از اذان صبح خوانده می شود

—- نماز تراویح در رمضان

ب- نمازهای غیر مؤکده که بسیار زیادند:

این نوع نمازها وقت ویا شرط خاصی برای برپا كردنشان ندارند جز اینکه نباید در اوقات ممنوعه ای که رسول الله صلی الله علیه وآله و سلم آنرا مشخص فرموده اند خوانده شوند، واین اوقات عبارتند از:

—- پس از نماز صبح تا ربع ساعت پس از طلوع خورشید (بیست دقیقه پیش از اذان ظهر)

—- بعد از نماز عصر تا غروب خورشید

وشرط دیگری که باید در این نوع نمازها باشد این است که زوج خوانده شوند ومیتوان نمازهايی که در وقت روز خوانده می شوند چهار رکعتی باشد ولی نمازهايی كه در وقت شب خوانده می شوند بایستى كه دو رکعتى باشند.

3- به زودی نا امید می شوم:

پاسخ :

برای علاج این مشکل سعی کنید سیرت وزندگی بزرگان را مطالعه کنید کتابهای زیادی در این زمینه نوشته شده اند وهیچ وقت شکست را به عنوان شکست تلقی نکنید بلکه این شکست را گامی بدانید برای پیروزی.

قصه ادیسون را بخوانيد و ببینيد كه چگونه برای اختراع لامپ پس از اینکه در 125 مورد موفق نمی شود دخترش به او می گوید تو 125 بار شکست خوردی می گوید خیر دانستم که 125 مورد امکان موفقیت در آن وجود ندارد و سپس ادامه ميدهد و مأيوس نميشود و نهايتاً بعد از 18000 بار تجربه به كشف لامپ موفق ميشود.

قصه کنتاکی را بخوانيد كه پس از اینکه  در عمر 55 سالگی از سرکار اخراج میشود دستگاهی که همبر گر می سازد اختراع می کند  واین دستگاه را به هر رستورانی که ارائه می دهد یا به او می خندند ویا نمی پذیرند، به هر صورت پاسخ منفی بود ولی نا امید نشد، تا اينكه نهایتاً پس از مراجعه به 1008 رستوران موفق نمی شود تا اينكه رستوران 1009 این دستگاه را از او بپذیرند والان یکی از رستورانهای موفق دنیا بشمار ميايد.

رسول الله صلی الله علیه وآله و سلم ویاران با وفای او وقرون فاضله را ببینيد كه  چگونه حتى پس از اینکه شاید بعد از 100 مرتبه در كارى موفق نمی شدند اما نا امید نمی شدند.

مورچه را ببینيد كه چگونه برای بردن یک دانه شَکر ویا شیرینی چگونه بالا وپائین می رود شیرینی می افتد بالا می برد دوباره می افتد بالا می برد شاید 100 مرتبه این کار را انجام دهد اما ناامید نمی شود.

4- جوان مسلمان وپایبند باشم

پاسخ :

سعی کن همیشه پروردگار را شاهد وناظر برکارهایت بگیریيد وبدانيد که هر عمل نیک وحسنه ای که انجام می دهید به همان اندازه به پروردگار ت نزدیک می شوید وهر چه به الله سبحانه نزدیکتر شوید به سعادت وخوشبختی می رسید که نتیجه اش اینست كه آرامشی  در قلبت احساس می کنید که  فقط کسی متوجه آن می شود که به آن رسیده باشد همانگونه که عبدالله ابن عباس می گوید: اگر پادشاهان وفرزندانشان می دانستند كه ما در چه نعمتی زندگی می کنیم با زور وشمشیر آن را از ما میگرفتند.

پس به سمت جلو حرکت کنيد و توقف نداشته باشيد وخود را روز به  روز به خالقت نزدیک کنيد تا به این آرامش وسکون قلبی برسید، در عبادتهایتان ودعاهایتان عجله نکنيد ودر حالیکه مطمئن هستید عبادتتان را وفق شریعت اسلام انجام بدهيد وبدانيد که به این آرامش قلبی خواهیيد رسید.

خداوند متعال ميفرمايد: «الا بذكرالله تطمئن القلوب» به اين معنى كه: «آ گاه باشيد كه دلها با نام الله آرام مي گيرد» سورة الرعد آية 28.

و بدانيد كه بهترين ذكر خدا نماز و قرائت قرآن ميباشد.
این مطلب از سايت نوار اسلام گرفته شده است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: