«دروغ بافی خبرگزاری های دولتی پیرامون مراسم ۱۶ آذر»

شبکه جنبش راه سبز (جرس)، عرفان محمدی : سکوت و بی خبری خبرگزاری های داخلی از دانشگاههای سراسر کشور، که به مناسبت سالروز 16 آذر روزی پرخبر را پشت سرگذاشتند، اگر چه در غروب این روز با درج تعدادی اخبار وارونه و خلاف واقع شکسته شد، اما این پرسش را برانگیخته است که خبرگزاری های داخلی با دستور کدام نهاد امنیتی و حکومتی به سکوت واداشته شدند و متن خبر دیرهنگام و هماهنگ آنان را کدام نهاد تنظیم کرده بود؟

اخبار مربوط به روز 16 آذر، اگرچه از پیش از ظهر، بیشتر وب سایت های مستقل و وبلاگ ها را تحت الشعاع قرار داده بود ولی تا غروب این روز، اثری در خبرگزاری های داخلی بر جای نگذاشته بودند. این در حالی است که اخبار 16 آذر ایران، محور اصلی بیشتر خبرگزاری های دنیا و وب سایت ها و وبلاگ های فارسی زبان را تشکیل داده بودند.

پیش از این و در موارد متعدد شورای عالی امنیت ملی به ریاست رئیس جمهور و عضویت سران قوای سه گانه و نمایندگان نیروهای نظامی و ولی فقیه، براساس تشخیص جمعی و با در معرض آسیب دیدن امنیت ملی، خواهان چشم پوشی بر بسیاری از رویدادها شده بودند. منع روزنامه نگاران و خبرگزاری های داخلی توسط این شورا امری عادی و رویه ای پذیرفته شده در حکومت است، اما آنچه در روز 16 آذر رخ داد درج گزارشی مفصل و وارونه از اتفاقات دانشگاههای کشور توسط خبرگزرای فارس و باز انتشار آن در دیگر خبرگزاری ها بود. برخی دیگر از خبرگزاری ها و سایت های وابسته به حکومت نیز در گزارشی با رویکرد خبرگزاری فارس، به تهیه و انتشار گزارشی از اخبار دانشگاه اقدام کرده بودند که نشان می دهد محورهای مجاز برای انتشار اخبار 16 آذر به این خبرگزاری ها ابلاغ شده بود.

خبرگزاری ایلنا که به جناح اصلاح طلب کشور نزدیک است، هیچ گزارشی از 16 آذر منتشر نکرد که نشان می دهد این خبرگزاری به جای تمکین در برابر خواست اقتدارگرایان، به دستور ممانعت از درج گزارش اتفاقات این روز، عمل کرده است. خبرگزاری مهر نیز که به اصولگرایان منتقد احمدی نژاد نزدیک است، با چشم پوشی بر آنچه در دانشگاههای کشور در جریان است تنها به گزارشی از تحلیل دانشجویان خارجی دانشگاههای کشور در خصوص 16 آذر پرداخته است. این خبرگزاری در خبری از نشست دانشجویان خارجی دانشگاههای کشور، با اعلام اینکه دانشجویان خارجی دانشگاههای ایران، سفیران فرهنگ و تمدن ایران اسلامی در آینده هستند، تحلیل شرکت کنندگان در این نشست را که چندی پیش برگزار شده را تاکیدی بر استکبار ستیزی دانشجویان دانسته و تصریح کرده است که این همان پیام بزرگ 16 آذر و شهادت سه دانشجوی کشورمان به دست رژیم پهلوی است.

محور گزارش خبرگزاری های حکومتی

مقایسه اخبار خبرگزاری های حکومتی با فیلم ها و تصاویر بسیار زیادی که از مراسم 16 آذر امسال در دانشگاههای کشور منتشر شد، به روشنی از دستور مقام های قضایی یا امنیتی برای چشم پوشی بر حقایق و درج اخبار جعلی از اتفاقات این روز حکایت دارد. از سوی دیگر هماهنگی این خبرگزاری ها در درج دیرهنگام و وارونه اخبار، نشان می دهد که تمامی خبرگزاری ها مکلف به درج چند محور کلی شده بودند. این محورها که از طریق خبرگزاری فارس منتشر و توسط دیگران باز انتشار یافت، به این شرح قابل برداشت است:

1. حضور گسترده دانشجویان بسیجی در مقابل تعداد اندکی از هواداران جنبش سبز

در حالیکه تصاویر و فیلم های منتشره از دانشگاههای کشور، نشان می دهد که اکثریت دانشجویان سراسر کشور با سر دادن شعارهایی علیه دولت، فضای دانشگاهها را در کنترل خود دارند خبرگزاری فارس و در پی آن خبرگزاری های ایرنا، ایسنا و واحد مرکزی خبر بر در اکثریت بودن دانشجویان بسیجی خبر داده اند. خبرگزاری فارس در خبری که ساعت 6 و 25 دقیقه عصر به عنوان گزارش خبری مراسم 16 آذر و ساعت ها پس از انتشار گزارش این مراسم در خبرگزاری های خارجی و وب سایت های فارسی زبان مستقل و تحول خواه منتشر کرده، نوشته است: «جمع زیادی از دانشجویان ولایی و تعدادی از حامیان موسوی امروز دوشنبه 16 آذر همزمان با روز دانشجو تجمعاتی را در این دانشگاه برگزار کردند. جمع زيادي از دانشجويان ولايي از ساعات اوليه آغاز اين مراسم با تجمع در مقابل دانشكده فني و با سردادن شعارهايي نظير «مرگ بر آمريكا «، «مرگ بر اسرائيل «، «مرگ بر منافق «، «دانشجو بيدار است، از آمريكا بيزار است «، به سمت مسجد دانشگاه تهران حركت كرده و آماده اقامه نماز جماعت ظهر و عصر شدند. پس از حضور دانشجويان ولايي در مسجد دانشگاه عده‌اي از حاميان موسوي در چهارراه دانشگاه تهران بين مسجد و درب 16 آذر تجمعي را تشكيل داده و شعارهايي را به نفع موسوي سر مي‌دادند و در اين بين تعداد ديگري از دانشجويان ولايي كه عازم مسجد بودند، با عبور از مقابل آنها شعار «موسوي دروغگو تاريخ تولدت كو «، «مرگ بر مزدور ماهواره‌اي » و «مرگ بر منافق » سر دادند.

حاميان موسوي سپس با استفاده از خلأ حضور دانشجويان ولايي كه در مسجد دانشگاه در حال اقامه نماز بودند، در مقابل درب دانشكده فني حاضر شده و شعارهاي «موسوي زنده باد، كروبي پاينده باد «، و … را سر دادند.»

واحد مرکزی خبر که سابقه ای طولانی در قلب حقیقت دارد در اقدامی غیر حرفه ای، بدون توضیح اینکه خبرنگاران این شبکه در این روز به چه کاری مشغول بوده اند، به درج گزارش خبرگزاری فارس از مراسم 16 آذر اکتفا کرده است. دیگر خبرگزاری های دولتی نیز رویکرد خبرگزاری فارس را دنبال کرده اند و در یک گزارش یکطرفه و جانبدارانه، دانشگاهها را در روز 16 آذر متعلق به دانشجویان بسیجی دانسته اند. خبرگزاری ایسنا که مطابق اساسنامه مکلف به پوشش اختصاصی اخبار دانشگاههای سراسر کشور است ساعت ها پس از شروع مراسم این روز در دانشگاههای کشور، در خبری کوتاه از دانشگاه تهران و بی توجه به اخبار دیگر دانشگاههای کشور نوشته است: » جمع زيادي از دانشجويان با دردست داشتن پرچم ايران و عكس‌هايي از مقام معظم رهبري به سردادن شعارهايي از جمله «اي رهبر آزاده آماده‌ايم آماده»، «خون بسيج مي‌جوشد، بسيجي مي‌خروشد»، «مرگ بر ضد ولايت فقيه»، «علمدار ولايت بسيجيان فدايت» و…مي‌پرداختند. در مقابل جمعي از دانشجويان نيز با نمادهاي سبز رنگ و گل رز قرمز با سر دادن شعارهايي انتقادي نسبت به دولت و همچنين با خواندن سرود «يار دبستاني» در صحن دانشگاه حركت مي‌كردند. »

ایسنا در خبری دیگر به تشریح نشست بسیج دانشجویی دانشگاه تهران که در تالار دانشکده فنی و با حضور حبیب پورازغندی و سجاد صفار هرندی برگزار شده پرداخته و به نقل از پور ازغندی نوشته است: «ما از علوم انساني نگران نيستيم و ترسي نداريم؛ بلكه ترس ما از حرافان علوم انساني است كه علوم انساني را تحريف مي‌كنند.»

2. انتصاب صفت آشوبگر به دانشجویان جنبش سبز

خبرگزاری های دولتی و حکومتی در راستای اجرای دستور مقام مافوق و در اقدامی هماهنگ، کوشیده اند در گزارش خود از مراسم 16 آذر دانشجویان جنبش سبز را آشوبگر خطاب کنند، حال آنکه تصاویر منتشره توسط خبرگزاری های دنیا از حمله وحشیانه عوامل لباس شخصی حکومت با سنگ و باتوم به دانشجویان و جوانان حکایت می کند. خبرگزاری فارس در گزارش خود می نویسد: «حاميان موسوي همچنين با هياهو و سوت و كف شعارهايي عليه دانشجويان ولايي تجمع كننده سرمي‌دادند و دانشجويان ولايي نيز با حضور در مقابل آنها اين افراد را احاطه كرده و حاميان موسوي بين درب قدس دانشگاه تهران و اين دانشجويان حبس شدند. پس از دقايقي سردادن شعارهاي دو گروه عليه يكديگر، حاميان موسوي از جاي خود بلند شده و با شعارهاي تحريك‌آميز به سمت دانشجويان حركت كردند و اين دانشجويان با تذكر مجدد اين نكته كه «حاميان موسوي به دنبال درگيري هستند و ما نبايد درگير شويم » راه را براي آنها باز كردند. در اين بين جمعيتي حدود 4 هزار نفر از دانشجويان ولايي به سمت سردر دانشگاه تهران با سردادن شعارهاي هميشگي مرگ بر آمريكا،‌مرگ بر اسرائيل و مرگ بر منافق حركت كردند.»

این خبرگزاری در اقدامی هماهنگ با خبرگزاری ایرنا و واحد مرکزی خبر نسبت به خبری مشکوک از دستگیری مجید توکلی از فعالان انجمن اسلامی دانشگاه امیر کبیر که مدتها به علت فعالیت های دانشجویی در زندان بوده است خبر داده اند. این خبرگزاری ها با درج این تیتر که سر دسته آشوبگران دانشگاه امیرکبیر با لباس زنانه دستگیر شد، گزارش داده اند که مجید توکلی در حال فرار از دانشگاه امیرکبیر شناسایی و دستگیر شده است.

سایت فردا و سایت الف نیز که از جمله سایت های شناخته شده جناح اقتدارگرا به شمار می آیند نیز گزارشی اختصاصی از مراسم 16 آذر در جریان برگزاری این مراسم و ساعتی پس از آن درج نکرده اند. تنها گزارش سایت الف به بازانتشار گزارش دیگر سایت ها اختصاص دارد.

خبرگزاری های دولتی و صداو سیمای جمهوری اسلامی درحالی به انتشار وارونه اخبار 16 آذر اقدام کردند که بارها نگرانی دولمتردان ایرانی از توجه ایرانیان به خبرگزاری های خارجی و وب سایت های فارسی زبان خارج از کشور، ابراز شده است. این نگرانی به حدی است که دیروز در معدود اخباری که توسط خبرگزاری های داخلی از مراسم روز دانشجو منتشر شد، خبری با عنوان دستگیری خبرنگاران بی بی سی در ساختمان جهاد دانشگاهی منتشر شد. آنها اتفاقات بعد از انتخابات اخیر ایران که به اعتراضات عمومی منجر شد را به خبرگزاری های خارجی از جمله بی بی سی، سی ان ان، صدای امریکا و رادیو فردا نسبت می دهند، بی آنکه پاسخ دهند نقش رسانه های دولتی در بی اعتمادی مردم به دستگاه اطلاع رسانی حکومت و گرایش آنها به خبرگزاری های غیر دولتی و خارجی چیست؟

[تاريخ مطلب: هفدهم آذر ۱۳۸۸ برابر با هشتم دسامبر ۲۰۰۹]

Advertisements

3 پاسخ

 1. سلام به همگی
  یه سوال دارم
  طرفدارای موسوی نمازو چطوری می خونن؟
  الف) اول وقت تو خونه
  ب) اول وقت تو مسجد
  ج) اول وقت به جماعت تو خونه بچه ها
  د) اول وقت تو خونه انفرادی (این مورد کمتر اتفاف می افته)

  واقعا مشکل ما انتخابات و موسوی و احمدی نژاده ؟؟
  یا بازیچه ای برای غربیا شدیم واسه از بین بردن اسلام ؟؟

  یکمی فکر …!!! امام خمینی اینو می خواست؟؟

  • خیلی بی شرف و پررویید
   یه ذره حیا کنید
   نه خمینی میگفت باتوم و شیششه نوشابه بردارید بکنید تو جای بد هر کی حرف زد
   خمینی می گفت اگه من به یه دیوز پدر سگ حرومزاده حکمی دادم حکمش از من و امام زمان بالاتره
   خایمالهای انتصابیش حکمشون ، امرشون امر و دستور خداست
   خمینی می گفت 6 میلیارد دلار به کارگردانهای فرانسوی بدید تا واستون از هولوکاست صحبت کنند
   می گفت ملت و بردارید ببرید تو تپه های هشتگرد بچرخونید بگید اینجا صفا و مروه جانشین منه
   خمینی اینو میخواست که بچه های شهیدهمت و باکری و … باتوم بخورن
   خمینی می خواست جانشینش امام زمان بشه و دست بوساش بیاد بگه امریکا مانع ظهور امام زمانه
   خمینی می گفت به اسم امام زمان به نام دین اسلام تا فوتبال مملکت توسط امام زمان اداره بشه
   خمینی می خواست


   آیا خمینی اینهارو میخواست
   بی شرفا یه ذره حیا کنید

 2. دروغگوی بسیجی کارت دانشجویت کو

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: